Parkovací zóny patří rezidentům, ne poslancům, míní Praha 1

ČTK ČTK
28. 5. 2014 14:54
Vedení se nelíbí snaha poslanců, kteří chtějí změnou zákona zabránit odtahům svých aut z parkovacích zón.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vedení Prahy 1 se nelíbí snaha poslanců, kteří chtějí změnou zákona zabránit odtahům svých aut z parkovacích zón. Opatření označil starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09) za bezprecedentní, způsobí podle něj potíže obyvatelům Malé Strany v okolí Poslanecké sněmovny.

Na příštím zasedání zastupitelstva městské části chce vyzvat zastupitele, aby iniciativu odmítli. Záměr kritizují i další politici Prahy 1.

Poslanci sněmovního hospodářského výboru minulý týden doporučili změnu zákona, která by znemožnila odtah vozů viditelně označených jako auta "osob požívajících výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv".

Parkovací zóny jsou pro místní

Reagovali tak prý na to, že městská policie nechala několikrát odtáhnout auta poslanců a senátorů, kterým tak mělo být "fakticky znemožněno dostavit se na důležitá jednání Poslanecké sněmovny nebo Senátu".

S návrhem na výbor přišel po dohodě s dalšími politickými stranami poslanec František Laudát (TOP 09) a podpořili ho všichni členové výboru.

František Laudát
František Laudát | Foto: ODS

Podle Lomeckého jsou parkovací zóny určené obyvatelům, kteří v okolí bydlí, a nevidí proto žádný důvod, proč by lidé měli nést tíhu toho, že v jejich blízkosti sídlí Sněmovna či Senát. Obává se, že pokud by byl návrh schválen, nebylo by možné kontrolovat, kolik karet umožňujících parkování bylo vydáno. Téma chce proto probrat na červnovém zastupitelstvu Prahy 1.

Poslanci mohou jezdit MHD, tvrdí kritici

Záměr kritizovali další politici z Prahy na úterním zastupitelstvu. Opoziční zastupitel a bývalý starosta Filip Dvořák (ODS) v interpelaci poznamenal, že poslanci zapomněli, že oblast Malé Strany je dobře obsloužena městskou hromadnou dopravou.

Ironicky navrhl, že by měla být zvláštní ochrana udělena také autobusům a tramvajím, do kterých poslanci nebo senátoři nastoupí, aby v případě dopravních komplikací nepřijeli na jednání pozdě.

Policie v dubnu začala poslancům odtahovat z modrých parkovacích zón jejich auta označená růžovou parkovací kartou. Podle serveru odtáhla například vůz Stanislava Humla (ČSSD) nebo Tomáše Podivínského (KDU-ČSL).

"Na vyhrazených parkovištích pro rezidenty mohou parkovat jen auta označená rezidenční kartou. Pokud mají jinou kartu, tak samozřejmě nemohou," citoval tehdy server mluvčího městské policie Jana Čiháka.

 

Právě se děje

Další zprávy