Krnáčová zůstává primátorkou, o odvolání se ani nehlasovalo

Eliška Nová
Aktualizováno 14. 4. 2015 12:18
Primátorka se stala terčem kritiky za výběr právníků ke kauze Škodova paláce.
Václav Novotný (TOP 09) u řečnického pultu, za ním primátorka Adriana Krnáčová.
Václav Novotný (TOP 09) u řečnického pultu, za ním primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Adriana Krnáčová (ANO) zůstává pražskou primátorkou. Návrh na její odvolání v zastupitelstvu neprošel schvalováním programu. Neprošly ani návrhy Pirátů, aby se zastupitelstvo kauzou Škodova paláce zabývalo. Mimořádné jednání proto skončilo.

Za celou dobu rozpravy o programu mluvili především opoziční zastupitelé. Na obhajobu primátorky neřekl nic nikdo z jejích koaličních partnerů. Primátorka v tom žádný problém nevidí a říká, že to byla rozprava k programu, nikoliv k samotnému problému. "Koalice je jednotná, hovoří o tom i fakt, že hlasovala jednotně," řekla Krnáčová.

Odvolání primátorky bylo hlavním tématem úterního mimořádného zastupitelstva. "Důvod, proč se tady scházíme, je podivný. Ten, kdo mě dobře zná, ví, že bych nikdy nejednala protizákonně, abych poškodila zájmy Prahy," řekla na úvod rozpravy Krnáčová.

Zastupitelstvo svolaly opoziční TOP 09 a ODS. Důvodem odvolání byl výběr právníků ke kauze Škodova paláce, kde sídlí většina magistrátních úředníků. S majitelem paláce, společností Copa Retail, se město soudí kvůli údajně předraženému nájemnému. Krnáčová se se zástupkyní firmy Abigail Schaefferovou domlouvala v e-mailové konverzaci na výběru právníků. Rada následně jednu z právních kanceláří skutečně vybrala.

O budoucnosti Krnáčové se nakonec nehlasovalo, i tak bylo zřejmé, že odvolání primátorka ustojí. TOP 09 a ODS mají jen 23 hlasů, v 65členném zastupitelstvu přitom potřebovaly nejméně 33. Očekávalo se, že komunisté ani Piráti by návrh nepodpořili.

Kritika opozice

Piráti přesto chtěli celou kauzu kolem Škodova paláce na plénu probrat. "Paní primátorka slíbila, že bude zveřejňovat kontakty s lobbisty a jinými zájmovými skupinami. Pokud by se tak dělo, pak tady dnes nesedíme," řekl pirát Jakub Michálek.

"Očekávala bych od opozice, že chce pracovat v zájmu Prahy, že v průběhu čtyř měsíců přijde a předloží projekt, na kterém bychom mohli spolupracovat," dodala Krnáčová. Jediný, kdo však přišel, prý byli právě Piráti.

Primátorku kritizují především zastupitelé za ODS a TOP 09, ta na ni v pondělí podala i trestní oznámení. "Samozřejmě že je normální, když někdo jedná s protistranou. Ale není normální, když se s ní baví o právním zastoupení města a zamlčí to v radě, když přijde na řadu výběr právní kanceláře. Primátorka jednala v rozporu se zájmy města," míní šéf zastupitelů TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.

Podobně kriticky hovoří i bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Připomínám všem, jak skončila Transparency International pod jejím vedením. Nebyl tam snad problém s hospodařením?" prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy