Krnáčová: Musím se naučit hrát tu politiku

Jiří Kubík
4. 4. 2015 7:17
Čtyři měsíce je Adriana Krnáčová primátorkou Prahy a už má na triku první skandál, trestní oznámení od opozice, svolání mimořádného zastupitelstva a výzvu k odstoupení. Ustojím to, říká v rozhovoru.
"To bylo neštěstí. To jsem neměla vůbec psát," uznává Krnáčová při otázce, proč psala protistraně sporu, že vybere z jí doporučených advokátů.
"To bylo neštěstí. To jsem neměla vůbec psát," uznává Krnáčová při otázce, proč psala protistraně sporu, že vybere z jí doporučených advokátů. | Foto: Jiří Koťátko, archiv Economia

Praha - "Vzala jsem si z toho nejedno ponaučení,“ říká Adriana Krnáčová (zvolena za Babišovo ANO) v rozhovoru pro Aktuálně.cz. k případu, který vše odstartoval.

Při odesílání e-mailu, v němž popsala osobní jednání se zástupkyní firmy, jež magistrátu v centru Prahy draze pronajímá Škodův palác, šlo prý jen o "ukliknutí".

"Musím se naučit hrát politiku. Ještě to neumím," vysvětluje a trvá na tom, že nic špatného – nic ve svůj prospěch či neprospěch Prahy – neudělala.

Kauza "uniklý e-mail“ vás bude přespříští týden stát minimálně napnuté nervy při hlasování zastupitelstva o vašem odvolání. Jste si jistá, že svou pozici uhájíte?

Pevně tomu věřím.

Žádná pochybnost o pevnosti koalice se sociální demokracií a Trojkoalicí?

Žádná.

Musela jste toto úterý na zasedání rady hlavního města hodně přesvědčovat své koaliční partnery, aby vám dali šanci a stáli za vámi?

Oni sami za mnou přišli a řekli mi, že to považují za "ukliknutí“, že za mnou stojí , že v to nevidí problém. Cítím jejich podporu a jsem za ni velmi vděčná.

Nicméně problém v tom všem jste nejspíš sami cítili, když se rada rozhodla vypovědět uzavřenou smlouvu s právní kanceláří Kocián – Šolc – Balaštík, která měla být prostředníkem při vyjednávání o ceně pronájmu Škodova paláce.

Trvám na tom, že jsem nic špatného neudělala. Ale kolegové v radě mi říkali: Jestli po sobě chceš nechat jezdit média, tak trvej na své pravdě. Ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli sejmout jakýkoliv stín, že by se snad stalo něco špatného, tak jsme smlouvu s právní kanceláří Kocián-Šolc-Balaštík zrušili a vypíšeme nové výběrové řízení.

Vzala jste si z toho všeho nějaké ponaučení?

Určitě. A ne jedno.

Tak je prosím popište.

Zaprvé: zjistila jsem, že se nacházím v nepřátelském prostředí mezi lidmi, kteří sice tvrdí, že chtějí pracovat pro Prahu, ale ve své podstatě pro ni nepracují.

Koho tím myslíte?

Opozici. Navrhli jsme všem, i opozici, že s ní budeme celkem rádi spolupracovat, ale ono to moc dobře nejde. Situace je ze strany zejména TOP 09 a jejích bývalých členů velmi vyhrocená, nešetří nepříjemnými, dokonce ani šovinistickými poznámkami na zastupitelstvu.

Sama jste jim vlastně poskytla munici, když jste inkriminovaný e-mail odeslala místo svému poradci Petru Prchalovi jejich zastupiteli téhož jména. Věděla jste vůbec, že jste to omylem poslala na klub TOP 09?

Věděla. Já jsem mu dokonce hned tehdy v prosinci napsala, že se omlouvám za spamování a prosím ho, aby to nešířil, že to není e-mail pro něj.

Ten e-mail se na světle objevil teď, koncem března. Neptala jste se na to kolegy zastupitele Prchala?

Ne, ještě jsem neměla možnost, my spolu žádnou těsnou komunikaci nemáme. Ale proč zrovna teď? Domnívám se, že čím blíž se dostáváme k řešení některých příběhů, které na radnici byly z různých důvodů blokovány, tím bude odpor silnější a budou se hledat všechny důvody a nástroje, abych byla zpochybněna já nebo část koalice.

A co nějaké osobní ponaučení z případu?

Ano, člověk musí být opatrný v tom, co říká a píše, protože ačkoliv to nemusí myslet špatně a může chtít věci pomoci, může být jeho vyjádření zneužito a použito proti němu. Musím se naučit hrát politiku a přiznám, se, že to neumím.

Co to znamená?

Musím umět číst mezi řádky. Proč se právě teď děje to, co se děje. Proč se vytahují věci, které už mohly být vytaženy. Dívat se na věci na magistrátu jiným prizmatem. A to já zatím neumím. Řeším věci na rovinu, jak se mi jeví, že by se měly řešit. Nevidím za tím žádný špatný úmysl nebo skrytou agendu, což je asi můj nedostatek.

Pojďme si ten případ projít od začátku. V prosinci jste se stala primátorkou a ještě ten měsíc jste se setkala s Abigail Schaefferovou, zástupkyní firmy Copa Retail, která má s městem od dob Pavla Béma uzavřenou smlouvu na pronájem Škodova paláce za neuvěřitelných 200 milionů ročně. Proč jste se vůbec setkaly?

Protože o to sama požádala. Neviděla jsem v tom nic špatného. Věděla jsem, že tento příběh se odehrával v minulém roce a že už tehdy byla Praze nabízena celkem velká sleva. Ještě než jsem sem přišla. Vlastně jsem nechápala, že když se soud dvakrát odmítl zabývat žalobou města, tak proč Praha nekývla na tu nabízenou slevu bez soudu. Protože pětadvacet procent z toho nájmu je celkem velká suma. Proto jsem si celkem logicky říkala, proč se nesejít a proč si neříct, kdo kde stojí. Navíc podle našich právních názorů, které mi byly řečeny, jsme neměli moc velkou šanci u toho soudu uspět, když se už dvakrát odmítl žalobou zabývat. Takže otázka byla, jestli jít dál a vystavit Prahu dalším finančním nákladům a žádnému výsledku.

A paní Schaefferová z Copa Retail přišla i za vámi s tou slevou?

Ona zopakovala tu slevu z minula a ptala se, co na ni říkám.

Znaly jste se s z minula?

Ne, v tom prosinci jsem ji viděla poprvé. Já tyhle lidi absolutně neznám. Já jí tehdy řekla: Musíme se s tím seznámit, nicméně naši právníci říkají, že nemá smysl se dál soudit. Takže jsme si takhle vyjasnily, kde stojíme. A ona: Proboha živého, máte-li nějaké jiné právníky než toho pana Zoufalého, který žene město do žaloby… Já na to: Nemám zkušenost s právníky. A z toho to vzniklo: Tady máte seznam právníků, kteří dělají nemovitostní právo, a vyberte si z nich.

A jsme u toho problému. Vy jste jí po vašem jednání poslala e-mail, v němž jste mimo jiné uvedla: "Jak bylo domluveno, vybereme právní kancelář (z těch doporučených níže), abychom uzavřeli naši předběžnou dohodu.“ Navíc paní Schaefferová vám nabídla, že výlohy magistrátu za právní servis uhradí Copa Retail…

Ano, ale jedna věc je nabídka a druhá, že ji nemusíte přijmout.

Dobře, ale proč jste jí psala, že vyberete z těch doporučených právních kanceláří?

To bylo neštěstí. To jsem neměla vůbec psát. Nemyslím, že to bylo špatně, ale byla to nešťastná formulace. Určitě jste si ale všiml, jak ten e-mail pokračuje: že máme interní předpisy a že to musí projít radou. Takže to nebylo tak, že bych řekla, že tady mám nějakou vysněnou firmu. Já ty lidi ani neznám. Takže já nepřipouštím, že bych cokoliv ovlivňovala.

Shodou okolností jedna z těch doporučovaných právních kanceláří, Kocián-Šolc-Balaštík, pak vyhrála magistrátní výběrové řízení, které jste tedy tento týden zrušili. Není mi jasné, proč na tohle potřebujete externí právníky, když magistrát má své. Mimochodem, ve volební kampani jste slibovala, že tady "prostě postavíte tým profesionálů“.

Ale my tady nemáme kvalitně obsazený legislativní odbor. Dokonce nemáme ani ředitele, takže nebudu zastírat, že nejsme schopni takováto jednání vést tak kvalitně, jak je třeba.

Takže zatím nesplněný slib z kampaně…

To ne. Jsme v druhém kole výběru ředitele legislativy. Zdědili jsme úřad, kde bylo jedenáct neobsazených odborů. A vybíráme na základě výběrových řízení. To není úplně snadná záležitost. Několik týdnů to musí veřejně viset, pak se ti lidé musí přihlásit, pak se musí vyhodnotit, zda splňují kvalifikační podmínky, pak si je musíte pozvat na pohovor. No a když nikdo nevyhoví, tak to musíte zrušit a celé to vyhlásit znovu.

Vraťme se ke Škodově paláci. Jaký tedy bude další postup města? Teď tedy budete vybírat novou právní kancelář a zatím dál platit to vysoké nájemné?

Zatím tedy budeme dál platit stejný nájem a na několik měsíců to jednání bude přerušeno. Ředitelce úřadu bylo uloženo, aby proběhlo další výběrové řízení. A pokud jde o tu slevu, tak ono to není tak jednoduché. Proto potřebujeme tu právní kancelář. Protože v rámci té nabídky slevy byla ještě nabídka na odstoupení z předkupního práva na tu budovu, takže je třeba to vyčíslit, kolik to stojí, zjistit všechny možné informace, abychom mohli rozhodnout. A pokud by se městu to předkupní právo vzalo, tak potřebujeme vědět, kam ten úřad po té určité době přestěhujeme.

Tušíte, kolik tento spor o nájemné už město stál? Kolik jste zaplatili na soudních poplatcích, přičem jste pořád bez slevy?

Přesně to vyčísleno nemám, ale jde to do milionů.

Ještě jeden dotaz: před volbami jste říkala, že se budete radit s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. "Je to relevantní člověk, neplká ať tak moc," řekla jste tehdy v DVTV. Radila jste se s ním tento týden, jak z té šlamastyky ven?

Ne, protože je na dovolené. A lidi na dovolené moc neruším.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy