Praha - Opilí klienti pražské záchytné stanice, která funguje bezmála tři roky, dluží magistrátu za nocleh téměř 14 milionů korun.
Neplatičů je více než 65 procent, pohledávky jsou z většiny nedobytné, řekl radní pro zdravotnictví Radek Lacko.
Přespání na záchytné stanici vyjde na 1950 korun. Zařízení s dvaadvaceti lůžky poskytne ročně zhruba 5300 noclehů a počet klientů stále roste.
"O navýšení kapacity protialkoholní záchytné stanice ovšem neuvažujeme," dodal radní.
Výjimečné zařízení
Taková zařízení jsou podle něj v Evropě výjimkou. Jinde specializovaná pracoviště tohoto typu neexistují, opilí lidé většinou končí na urgentních příjmech nemocnic.
Lidé navíc často nepotřebují jen vystřízlivět, ale jsou ve vážném zdravotním stavu, mají různá zranění, ošetření v nemocnici proto beztak potřebují, uvedl Lacko.
"Podobně je to i v případě drogově závislých, kdy detox dětí a mladistvých probíhá v nemocnici Boromejek pod Petřínem, a u dospělých v Bohnické léčebně. Tuto situaci by navýšení míst nijak zásadně neulehčilo," doplnil. Cestou by podle něj byla spíš finanční podpora nemocnic.
Zdravotnické zařízení, které spadá pod městskou polikliniku, začalo v Praze fungovat na začátku roku 2013. K dispozici je non-stop všechny dny v týdnu.
Opakovaný pobyt
Mnozí lidé končí na lůžku záchytné stanice opakovaně. Mezi nimi je právě také nejvíc těch, kteří za nocleh nezaplatí.
Záchytné stanice fungují i v dalších krajích Česka. Ministerstvo zdravotnictví pro ně chystá nová pravidla. Část úprav zavádí novela o ochraně před účinky návykových látek, známá jako protikuřácký zákon.
První československá záchytka byla otevřena v Praze u Apolináře v roce 1951.