Odborníci brojí proti demolici na Václavském náměstí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 7. 2013 21:06
Ústav AV ČR demolici považuje za zcela nevhodný a nepřípustný zásah
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Odborníci z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR se jednoznačně postavili proti odstranění domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice.

O tom, že nebude památkově chráněn, rozhodla ministryně kultury v demisi Alena Hanáková.

Majitel může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Ústav to považuje za zcela nevhodný a nepřípustný zásah do integrity pražské památkové rezervace. Informoval o tom Martin Mádl z Ústavu dějin umění.

"Demolici historického domu a jeho nahrazení průměrnou novostavbou v žádném případě Ústav dějin umění nepovažuje za zhodnocení prostoru Václavského náměstí, ale naopak za degradaci a nevratnou devastaci jeho urbanistických kvalit," píše se ve stanovisku.

Ministryně Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva.

Ten již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit. Z unesení ministryně plyne, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem hlavně místních samospráv.

Ústav je přesvědčen, že dům čp. 1601/II splňuje architektonické, urbanistické, historické a kulturní nároky na to, aby požíval ochranu jako kulturní památka.

To, že odcházející ministryně nevyužila možnosti zabránit demolici domu v historickém jádru pražské památkové rezervace, která je zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO, považují odborníci Ústavu dějin umění za politováníhodné pochybení a selhání státu. Jeho úkolem má přitom podle ústavu být ochrana kulturních hodnot a práv veřejnosti těchto hodnot užívat.

Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty, několikrát se i demonstrovalo. Odpůrci demolice ještě čekají, jak dopadne územní řízení na stavebním úřadu Prahy 1 k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Fotogalerie: Lidé protestovali proti bourání domu na Václavském náměstí

Ústav dějin umění se opět ohradil proti rozhodnutí pražského zastupitelstva, jehož výbor ochrany památek a cestovního ruchu před třemi lety souhlasil s novostavbou. Za bezprecedentní pochybení a selhání památkové péče považuje i stanovisko odboru památkové péče pražského magistrátu.

To v roce 2010 s demolicí tohoto domu a části sousedního hotelu Jalta, který má statut kulturní památky, souhlasilo. Ústav je přesvědčen, že rohový dům na Václavském náměstí by měl být v souladu s platnou vyhláškou o pražské památkové rezervaci zachován a chráněn.

Rozhodnutí ministryně kultury nicméně vítá majitel domu, firma Flow East. "Rozhodnutí (o tom, že dům není památkou) je uznáním práva před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které se staví proti změnám," sdělila firma už dříve. Tvrdí, že nová budova bude citlivá k okolní architektuře a centru města přinese nová pracovní místa a investice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy