Dům na Václaváku bude zbourán, stát se bál "rizika"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 7. 2013 10:27
Ministryně kultury v demisi rozhodla, že dům na rohu Opletalovy ulice nebude památkově chráněn
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn.

Jde o konečné stanovisko, řekla ve středu mluvčí Lenka Brandtová. Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou. Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, proti bourání se několikrát demonstrovalo.

Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten se již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit.

Z konečného unesení ministryně vyplývá, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem především místních samospráv. "... kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala," píše se v unesení, které má k dispozici.

Magistrát už před časem záměr zbourat dům posvětil. Majitel "v dobré víře" počítal s uskutečněním projektu, nyní by tak mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To by podle Hanákové pro stát znamenalo "neúnosné riziko". Majitel domu, firma Flow East, už dříve avizoval, že by náhradu po státu skutečně požadoval.

Flow East nyní může pokračovat ve svých plánech a požádat o demolici domu. Na stavebním úřadu Prahy 1 už vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Firma vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům.

Když byl v roce 2011 záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal nesouhlas některých odborníků na památkovou péči. Opakovaně se před domem sešli demonstranti. Ministerstvo kultury loni dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Památkový odbor ministerstva konstatoval, že dům své kvality má, za památku ale dům neprohlásil, protože "důsledky závažných právních vad" stanoviska pražských památkářů nemá "hojit nadhodnocení kvalit předmětného domu".

Podívejte se, jak lidé protestovali proti zbourání domu v Opletalově ulici:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy