Dům na Václavském náměstí se zatím bourat nebude

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
5. 12. 2012 16:26
Ministryně dala na doporučení rozkladové komise podnět k přezkumu rozhodnutí ministerstva
Václavské náměstí.
Václavské náměstí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Boj o záchranu domu na Václavském náměstí pokračuje. Ministerstvo kultury pozdrželo rozhodnutí památkářů, podle nichž není dům na rohu Opletalovy ulice kulturní památkou. Nyní bude verdikt památkářů znovu zkoumat. 

"Rozkladová komise mi doporučila, aby bylo rozhodnutí ministerstva kultury přezkoumáno. Přezkum by měl probíhat v následujících měsících," sdělila Aktuálně.cz ministryně kultury Alena Hanáková. (TOP 09 a STAN).

Říjnové rozhodnutí památkového odboru ministerstva by přitom nahrálo majiteli domu, který by na místě rád viděl nové administrativní a komerční centrum. Ministryně Hanáková nechala prověřit, zda je verdikt zákonný a zda je dostatečně zdůvodněn. Zajímalo ji také, jestli nemohl být poškozen veřejný zájem na ochranu kulturního dědictví.

Podle ředitele legislativního a právního odboru Jana Hubky rozhodnutí ministryně v praxi znamená to, že na její podmět bude zahájeno přezkumné řízení rozhodnutí ministerstva.

Hubka říká, že v takovém případě jsou možné dva scénáře. V prvním případě nebudou shledána žádná pochybení, původní rozhodnutí památkového odboru bude platné a dům nebude prohlášen za kulturní památku. Developerovi tak nebude nic bránit v tom, aby dům zboural.

Může se ale také stát, že pochybení shledána budou a původní rozhodnutí bude zrušeno. Případ se tak vrátí na stůl památkovému odboru ministerstva, který bude muset opět zahájit řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Své stanovisko by pak měl odbor vydat do dvou měsíců, jak mu to ukládá zákon.

Dům bude chráněn jako památka

Kateřina Bečková z občanského sdružení Klub za starou Prahu v této souvislosti připomíná, že činžovní dům na Václavském náměstí by mohl potkat stejný osud jako nákladové nádraží Žižkov. Ministerstvo kultury ho na konci listopadu po opětovném jednání prohlásilo na konci listopadu za kulturní památku. 

"Navíc po dobu přezkoumání rozhodnutí se na dům bude vztahovat ochrana, jako by šlo o památku. Bourat se zatím nebude," řekla Bečková. 

Před budovou ministerstva kultury proti bourání domu ve středu protestovali architekti, historici i zástupci občanských sdružení.

Proti bourání domu se protestovalo již dříve. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy