Dům na Václavském náměstí se zatím bourat nebude

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
5. 12. 2012 16:26
Ministryně dala na doporučení rozkladové komise podnět k přezkumu rozhodnutí ministerstva
Václavské náměstí.
Václavské náměstí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Boj o záchranu domu na Václavském náměstí pokračuje. Ministerstvo kultury pozdrželo rozhodnutí památkářů, podle nichž není dům na rohu Opletalovy ulice kulturní památkou. Nyní bude verdikt památkářů znovu zkoumat. 

"Rozkladová komise mi doporučila, aby bylo rozhodnutí ministerstva kultury přezkoumáno. Přezkum by měl probíhat v následujících měsících," sdělila Aktuálně.cz ministryně kultury Alena Hanáková. (TOP 09 a STAN).

Říjnové rozhodnutí památkového odboru ministerstva by přitom nahrálo majiteli domu, který by na místě rád viděl nové administrativní a komerční centrum. Ministryně Hanáková nechala prověřit, zda je verdikt zákonný a zda je dostatečně zdůvodněn. Zajímalo ji také, jestli nemohl být poškozen veřejný zájem na ochranu kulturního dědictví.

Podle ředitele legislativního a právního odboru Jana Hubky rozhodnutí ministryně v praxi znamená to, že na její podmět bude zahájeno přezkumné řízení rozhodnutí ministerstva.

Hubka říká, že v takovém případě jsou možné dva scénáře. V prvním případě nebudou shledána žádná pochybení, původní rozhodnutí památkového odboru bude platné a dům nebude prohlášen za kulturní památku. Developerovi tak nebude nic bránit v tom, aby dům zboural.

Může se ale také stát, že pochybení shledána budou a původní rozhodnutí bude zrušeno. Případ se tak vrátí na stůl památkovému odboru ministerstva, který bude muset opět zahájit řízení o prohlášení domu za kulturní památku. Své stanovisko by pak měl odbor vydat do dvou měsíců, jak mu to ukládá zákon.

Dům bude chráněn jako památka

Kateřina Bečková z občanského sdružení Klub za starou Prahu v této souvislosti připomíná, že činžovní dům na Václavském náměstí by mohl potkat stejný osud jako nákladové nádraží Žižkov. Ministerstvo kultury ho na konci listopadu po opětovném jednání prohlásilo na konci listopadu za kulturní památku. 

"Navíc po dobu přezkoumání rozhodnutí se na dům bude vztahovat ochrana, jako by šlo o památku. Bourat se zatím nebude," řekla Bečková. 

Před budovou ministerstva kultury proti bourání domu ve středu protestovali architekti, historici i zástupci občanských sdružení.

Proti bourání domu se protestovalo již dříve. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy