Spolu a Piráti se v Praze už téměř dohodli. Překážkou je ale obžalovaný lidovec Wolf

Dominika Hromková Dominika Hromková
6. 10. 2022 18:34
Navzdory již třetímu jednání koalice Spolu s Piráty o sestavení koalice na pražském magistrátu se strany ani po necelých dvou týdnech od komunálních voleb nedohodly. Ačkoliv se shodují na tom, jak by měly hlavní město vést, nedokážou se domluvit na obsazení rady. Piráti trvají, že v ní nemá sedět obžalovaný lidovec Jan Wolf. Koalice Spolu však odmítá na tento požadavek přistoupit.
Lidovec Jan Wolf, vpravo lídr Spolu Bohuslav Svoboda a vlevo pražská dvojka ODS Zdeněk Zajíček.
Lidovec Jan Wolf, vpravo lídr Spolu Bohuslav Svoboda a vlevo pražská dvojka ODS Zdeněk Zajíček. | Foto: ČTK

To, jestli bude lidovec Wolf ve vedení hlavního města, zůstává jedinou zásadní překážkou pro vytvoření koalice Pirátů a uskupení Spolu, které tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Na zásadní témata, jako je doprava či výstavba bytů, totiž mají až na drobné neshody, které lze prý vyřešit, podobný pohled.

Piráti ale stále trvají na podmínce, že by v radě neměl sedět nikdo, kdo je trestně stíhaný. Tento princip mají zakotvený i v povolební strategii, kterou schválili členové strany. 

"Koalice Spolu vyslovila nejmarkantnější podmínku, že trestně stíhaný Jan Wolf nutně musí zasednout v radě. Takto natvrdo nám to dosud neprezentovala," popsal průběh jednání dosluhující pirátský primátor Zdeněk Hřib.

Piráti nechtějí ze svého požadavku ustoupit i kvůli tomu, že případnou koaliční smlouvu by schvalovala členská základna strany. A vedení předpokládá, že by ji zamítla, pokud by Wolf měl v radě sedět. 

Jiří Pospíšil z TOP 09 zase prohlásil, že si nedokáže představit, že v neděli vystoupí na jednání pražského předsednictva strany a oznámí, že na pirátský požadavek přistupuje. "My jako Spolu budeme obsazovat určitý počet míst v radě a je naším svatým právem a naší politickou odpovědností vybrat naše nejlepší kandidáty. Nebo mají být tito kandidáti v uvozovkách vybírání referendem Pirátů? Myslíme si, že toto právo máme my," řekl Pospíšil.

Lídr Spolu a jejich kandidát na primátora Bohuslav Svoboda tvrdí, že se koalice snažila vyjednat alespoň to, aby Piráti mezi svými členy nechali hlasovat, zdali na svém požadavku trvají. S úspěchem se ale nesetkali.

Dvojka Pirátů Jana Komrsková oznámila, že povolební strategii měnit nebudou. "Představa, že bychom předstoupili před naše členy krajského fóra a měnili něco, co se schválilo v květnu tohoto roku, se nám zdá naprosto nepřístupná," uvedla. 

Piráti proto navrhli, aby Wolf místo funkce radního zastával pozici předsedy magistrátní komise. S tím by problém neměli, protože by na tomto postu na rozdíl od člena rady neměl rozhodovací pravomoci. Ani na to ale nechtějí zástupci vítězné koalice přistoupit. 

Wolf ustoupí, jen pokud ho k tomu Spolu vyzve

I přes tento rozpor obě strany stále tvrdí, že v jejich největším zájmu je složit koalici na vládní úrovni, tedy společně s hnutím STAN. Bez něj by většinu v zastupitelstvu neměly. "Připravenost k jednání z naší strany je. Musíme teď informovat naše zastupitelské kluby a do dalších kol jednání půjdeme s mandátem, který od nich dostaneme," shrnul výsledek občanský demokrat Zdeněk Zajíček. V pondělí si strany zavolají a dohodnou se, jak budou jednání pokračovat.

Samotný Wolf, který je obžalovaný v kauze přidělování sportovních dotací na magistrátu, ustupovat nehodlá. Účasti v radě by se vzdal jen v případě, že by ho k tomu vyzvala koalice Spolu. Ta za ním ale stojí. Svoboda to zdůvodňuje mimo jiné tím, že kritizovaný lidovec dostal ve volbách 92 tisíc hlasů, zatímco primátor Hřib necelých 75 tisíc.

Wolf se hájí tím, že se nedopustil žádného úmyslného trestného činu. "Pokud bych teď Pirátům uhnul, znamenalo by to, že může být kdokoli za cokoli odstaven. Jsem tady za tisíce dalších politiků, kterým se může stát něco podobného," zdůvodnil dlouholetý zastupitel a radní.

Koalice Spolu mezitím jednala také s uskupením Praha sobě a také hnutím ANO, které je ve sněmovně v opozici. Koalice Spolu by s hnutím ANO mohla v Praze vládnout, dohromady mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. 

Svoboda i pražský lídr ANO Patrik Nacher si po pondělní schůzce pochvalovali hladký průběh jednání a průnik v programových prioritách. Znovu se mají sejít příští týden, ačkoliv Spolu upřednostňuje koalici s Piráty a STAN. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu protestovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. Protesty v posledních dnech sílí.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
Další zprávy