Obviněná pětice policistů předávala informace vymahačům

ČTK ČTK
9. 5. 2012 15:51
Jeden z obviněných pracoval u protikorupční policie
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Pět policistů z Prahy a severních Čech, které obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů, údajně zneužívalo přístup do policejních databází.

Získané informace na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali lidem zabývajícím se detektivními a vymahačskými aktivitami, sdělila ve středu mluvčí inspekce Radka Sandorová. Mezi obviněnými je příslušník protikorupční policie, šéf obvodního oddělení nebo vyšetřovatel.

Inspekce všech pět policistů stíhá pro trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v této souvislosti obvinil z vydírání dvaačtyřicetiletého podnikatele také šest civilistů. Ve vazbě skončili čtyři z nich, ostatní včetně policistů jsou vyšetřováni na svobodě.

Šest obviněných chtělo podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka získat výhodu při obchodu s pohonnými hmotami, kterou jim měl zajistit díky svým údajným kontaktům dvaačtyřicetiletý podnikatel. Obvinění civilisté prý využívali i kontaktů na policisty, kteří jim za úplatu poskytovali informace. V případě prokázání viny hrozí podle konkrétního podílu stíhaným až dvanáctileté tresty vězení.

V případu obviněných policistů z libereckého územního odboru policie už v pondělí informovala, že se shromažďují materiály, po jejichž vyhodnocení bude jasné, zda jsou důvody pro zproštění služby. "Zatím se stále rozhoduje a není tam žádná změna," řekla ve středu krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Podle MF Dnes je jedním ze zadržených civilistů bývalý vyšetřovatel Vladimír Nešpůrek, který si později změnil jméno na Svoboda. Nešpůrek měl prý úzké vazby na kmotra Františka Mrázka, napsal deník.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 42 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy