Bouchnout do stolu. Ministr řeší odmítání pacientů záchranky

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 6. 2014 15:55
Svatopluk Němeček se sejde s šéfy pražských nemocnic. Chce prošetřit, proč mají záchranáři stále problémy umístit pacienty s akutními potížemi do další péče.
Ministr Svatopluk Němeček
Ministr Svatopluk Němeček | Foto: ZZS Moravskoslezského kraje

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nechá prošetřit, proč mají záchranáři v Praze opakované problémy s umístěním pacientů do některé z nemocnic. Vznikne pro to speciální vyšetřovací komise. Výsledky chce mít ministr příští týden.

Reaguje tak na poslední případy z úterní noci. Posádky sanitek měly potíže umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními potížemi.

Němeček přitom jedná na pokyn premiéra a svého stranického šéfa Bohuslava Sobotky. Podle něj se ministr musí do řešení vložit a s řediteli a záchrankou komunikovat osobně. Dosud to měl na starosti jeho náměstek Josef Vymazal.

"Situace pražského zdravotnictví mě přestává bavit. Na posledním jednání s ředitelem pražských záchranářů (Zdeňkem) Schwarzem, které vedl náměstek (Josef) Vymazal, bylo jasně domluveno, že v okamžiku, kdy bude jakýkoli konkrétní problém s předáváním pacientů do našich nemocnic, tak pan Schwarz zvedne telefon a náměstkovi Vymazalovi zavolá. To se nestalo," uvedl Němeček.

Dodal, že Schwarz Vymazala už dva měsíce neoslovil. Podle Němečka by měla komunikace probíhat napřímo. "Mě pak překvapuje, že se z médií dovídáme o dalších případech," podotkl Němeček.

Podle dosavadních analýz by lůžek pro přivážené pacienty měl být dostatek. Problém bude prý spíše v komunikaci. Ministr dodal, problém je jen v Praze, v jiných krajích ne.

Schwarz: Komunikovat jsem se snažil

S tím ale nesouhlasí šéf pražské záchranky Schwarz. Odmítl také, že by s ministerstvem nekomunikoval.

Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz | Foto: www.zdenekschwarz.cz

"Není to pravda. Celou dobu jsem podával informace, esemeskoval jsem, volal jsem. Všichni ale máme vlastní pracovní povinnosti a já nejsem povinen informovat ministra o jeho vlastní práci. Nejsem jeho podřízený. Tohle je organizační problém, ne lidský, jak teď tvrdí pan ministr a myslí si, že mě bude šikanovat," reagoval pro Aktuálně.cz Schwarz.

Podle něho se problém táhne už roky a jediná tendence řešit ho byla za bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida (ČSSD). Schwarz tvrdí, že situace se naopak ještě zkomplikovala, když stál v čele zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), který kapacitu lůžek snižoval.

Schwarz poukázal, že Praha dále čelí velkému náporu pacientů ze Středočeského kraje a řekl, že by se do diskuse měly zapojit i pojišťovny, které prý dosud mlčely.

Případy pacientů, které se záchranné službě v noci na středu nepodařilo rychle umístit, prozkoumá nová vyšetřovací komise. "Pokud zjistíme jakékoli pochybení ze strany přímo řízených nemocnic, ať jsou to jejich ředitelé nebo vedoucí lékaři, tak budu chtít, aby byla vyvozena konkrétní personální odpovědnost," řekl Němeček.

Odpoledne se ministr sešel s řediteli pražských nemocnic k mimořádné poradě. Pozval také Schwarze, který se však omluvil. Jako senátor totiž jedná v horní komoře parlamentu.

V komisi bude kromě zástupců ministerstva a záchranky člen České lékařské komory a představitel magistrátu. Prahu chce ministr vyzvat, aby vypracovala plán metropolitního zdravotnictví. Se zdravotními pojišťovnami chce začít jednat o zvýšení počtu akutních lůžek, tedy o financích na ně. Němeček řekl, že v minulých letech se tato akutní místa seškrtala. Teď se prý ukazuje, že v metropoli chybí.

Ředitel Motola: Jde o politiku

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK sdělil, že Praha už dřív měla plán, že bude mít svou metropolitní nemocnici s vyčleněnými akutními lůžky. Dotovat je chtěla ze svého rozpočtu.

Vedení záchranky a šéfové nemocnic se o případ pacienta se srdečními obtížemi přou. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic péči dostal zhruba do půl hodiny. Komise by měla dokumentaci i nahrávky prověřit.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) vidí za medializováním problémů záchranky politiku. Poukazála na to, že ředitel záchranné služby a nynější senátor Zdeněk Schwarz letos znovu kandiduje do Senátu. Sám Ludvík je přitom lídrem ČSSD do letošních pražských voleb a kandidátem na primátora.

Heger: Nafoukané pražské nemocnice

Také podle exministra Leoše Hegera (TOP 09) je potřeba u potíží záchranné služby "bouchnout pěstí do stolu". "Pražské nemocnice jsou trošku nafoukané a myslí na špičkovou medicínu - což naše země potřebuje, nesmí to ale být na úkor bazální péče," reagoval Heger v České televizi.

Podle statistik záchranné služby se po medializaci problémů s předáváním pacientů počet komplikovaných předání citelně snížil - zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací.

Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy