reklama
 
 

Co s odmítáním pacientů? Zlepšíme komunikaci, říká záchranka

14. 4. 2014 15:04
V komunikaci mezi záchrankou a nemocnicemi dochází ke zbytečným konfliktům. Napravit by to měl lepší komunikační systém a zpřesnění zákona.

Praha - Za špatnou komunikaci mezi pražskými nemocnicemi a záchrannou službou může především lidský faktor. Prvním krokem k řešení by proto mělo být zlepšení systému komunikace v elektronické formě.

Shodl se na tom během pondělní schůzky náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem.

"Musí se zlepšit komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi i mezi nemocnicemi navzájem. Například je třeba vytvořit systém, který by nemocnicím umožnil sdílení lůžek," řekl Vymazal.

Pondělní schůzka byla uspořádána v reakci na případ z minulého týdne. Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou pražská záchranná služba vozila po hlavním městě bezmála 40 minut, totiž odmítlo přijmout hned sedm nemocnic. Teprve 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem.

"Lepší komunikační nástroje by měly umožnit, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktním situacím mezi záchrankou a nemocnicemi," komentoval komunikační šum Schwarz.

Dodal také, že na novém komunikačním systému se již pracuje a v současné době jím disponuje právě pražská záchranka.

"Systém sice existuje, ale budeme ho muset aktualizovat. Cena úprav by se měla pohybovat v řádu desítek tisíc korun. Systém funguje jako chat," okomentoval opatření Schwarz.

Náměstek Vymazal se chce během tohoto týdne sejít také se zástupci pražských nemocnic. Schůzka by se měla uskutečnit ještě tento týden, s největší pravděpodobností ve čtvrtek.

Máme plno

Podle tiskové mluvčí pražských záchranářů Jiřiny Ernstové nebyl případ z minulého týdne ničím výjimečným. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den.

"Předání takového člověka do péče zdravotnického zařízení se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut," píše Ernestová ve zprávě s titulkem "Funguje pražské zdravotnictví?".

Nemocnice se ale brání, že mají nedostatek akutních lůžek.

Vymazal již minulý pátek upozornil, že počet lůžek navyšovat nehodlá. Skutečný stav o počtu lůžek by ale měla prozkoumat studie, kterou nechá co nejdříve vypracovat.

Explicitnost zákona

Situaci s přeplněnými nemocnicemi podle něj komplikuje paragraf v zákoně, který podle záchranné služby dává nemocnicím nástroj pacienty odmítnout.

Na jeho základě totiž zdravotnická zařízení musí přijmout jen ty, co jsou v ohrožení života. A po letošním rušení lůžek se údajně počet odmítnutých pacientů ještě zvýšil.

Náměstek bude proto také požadovat, aby došlo k lepší interpretaci zákona o záchranné službě a bylo přesně definováno, za jakých podmínek je pacienta třeba přijmout.

autor: Sandra Štefaniková | 14. 4. 2014 15:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Praha

  reklama
  reklama
  reklama