Co s odmítáním pacientů? Zlepšíme komunikaci, říká záchranka

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
14. 4. 2014 15:04
V komunikaci mezi záchrankou a nemocnicemi dochází ke zbytečným konfliktům. Napravit by to měl lepší komunikační systém a zpřesnění zákona.
V komunikaci mezi záchrankou a nemocnicemi dochází ke zbytečným konfliktům (ilustrační foto).
V komunikaci mezi záchrankou a nemocnicemi dochází ke zbytečným konfliktům (ilustrační foto). | Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Praha - Za špatnou komunikaci mezi pražskými nemocnicemi a záchrannou službou může především lidský faktor. Prvním krokem k řešení by proto mělo být zlepšení systému komunikace v elektronické formě.

Shodl se na tom během pondělní schůzky náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem.

"Musí se zlepšit komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi i mezi nemocnicemi navzájem. Například je třeba vytvořit systém, který by nemocnicím umožnil sdílení lůžek," řekl Vymazal.

Pondělní schůzka byla uspořádána v reakci na případ z minulého týdne. Ženu otrávenou léky a alkoholem, kterou pražská záchranná služba vozila po hlavním městě bezmála 40 minut, totiž odmítlo přijmout hned sedm nemocnic. Teprve 83 minut od tísňového volání se ji podařilo umístit na metabolickou jednotku v nemocnici pod Petřínem.

"Lepší komunikační nástroje by měly umožnit, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktním situacím mezi záchrankou a nemocnicemi," komentoval komunikační šum Schwarz.

Dodal také, že na novém komunikačním systému se již pracuje a v současné době jím disponuje právě pražská záchranka.

"Systém sice existuje, ale budeme ho muset aktualizovat. Cena úprav by se měla pohybovat v řádu desítek tisíc korun. Systém funguje jako chat," okomentoval opatření Schwarz.

Náměstek Vymazal se chce během tohoto týdne sejít také se zástupci pražských nemocnic. Schůzka by se měla uskutečnit ještě tento týden, s největší pravděpodobností ve čtvrtek.

Máme plno

Podle tiskové mluvčí pražských záchranářů Jiřiny Ernstové nebyl případ z minulého týdne ničím výjimečným. Problém s umístěním pacientů do nemocnice, včetně lidí ohrožených na životě, mají prý kvůli špatnému zákonu dispečerky záchranné služby každý den.

"Předání takového člověka do péče zdravotnického zařízení se tak zbytečně prodlužuje o desítky minut," píše Ernestová ve zprávě s titulkem "Funguje pražské zdravotnictví?".

Nemocnice se ale brání, že mají nedostatek akutních lůžek.

Vymazal již minulý pátek upozornil, že počet lůžek navyšovat nehodlá. Skutečný stav o počtu lůžek by ale měla prozkoumat studie, kterou nechá co nejdříve vypracovat.

Explicitnost zákona

Situaci s přeplněnými nemocnicemi podle něj komplikuje paragraf v zákoně, který podle záchranné služby dává nemocnicím nástroj pacienty odmítnout.

Na jeho základě totiž zdravotnická zařízení musí přijmout jen ty, co jsou v ohrožení života. A po letošním rušení lůžek se údajně počet odmítnutých pacientů ještě zvýšil.

Náměstek bude proto také požadovat, aby došlo k lepší interpretaci zákona o záchranné službě a bylo přesně definováno, za jakých podmínek je pacienta třeba přijmout.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy