Pražští záchranáři budou v létě jezdit i na elektrokole

ČTK ČTK
25. 4. 2014 11:49
Cyklistům budou nablízku zejména na nejvytíženějších trasách kolem Vltavy ve směru na Zbraslav. Vozit s sebou budou i defibrilátor.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZSHK

Praha - Počet cyklistů, kteří se při sportování v Praze zraní, se každým rokem zvyšuje. Vloni dokonce dva lidé zemřeli. Pražští záchranáři proto budou letos v létě opět jezdit i na elektrokolech.

Používat je budou především v centru města a na cyklostezkách, aby byli cyklistům nablízku, oznámil to šéf záchranné služby Zdeněk Schwarz.

V roce 2012 ošetřili pražští záchranáři 276 cyklistů, vloni to bylo o více než polovinu víc, celkem 426 zraněných. Od začátku letošní sezony už vyjížděli k padesáti případům.

"Na některé cyklostezky a cyklotrasy se nedá vjet vozidlem, jsou obtížně dosažitelné. Cyklohlídka může být na místě rychleji než posádka vozu, která jde na místo pěšky," řekl ředitel.

Záchranáři s sebou povezou i defibrilátor

Na vytížených místech budou moci lidé po celé léto potkat dva záchranáře na kolech. Pohybovat se budou především na nejvytíženějších trasách kolem Vltavy ve směru na Zbraslav a po proudu řeky až do Klecan. "Budou jezdit ve dvou, aby si mohli pomáhat a mohli provádět neodkladnou resuscitaci do příjezdu záchranky," vysvětlit šéf záchranky.

Záchranáři mají k dispozici zdarma zapůjčená elektrokola. Budou plně vybaveni pro poskytnutí odborné pomoci. Ve dvou brašnách s sebou budou vozit potřebné zdravotnické zařízení - automatický defibrilátor, základní obvazový materiál, desinfekce a obvazový límec.

Záchranná služba se dlouhodobě potýká s tím, že nemá žádné sídlo v centru města, kde je nejvíce zásahů. Cesta do centra trvá posádce zhruba sedm minut, často se přitom potýká s dopravními zácpami. V centru záchranáři používají i malý elektromobil s jedním zdravotníkem.

 

Právě se děje

Další zprávy