Muž, který ubodal manžele, se přiznal. Hrozí mu doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2015 17:06
Dalibor Škopán je ve vazbě a k soudu nedorazil. Trval na projednání kauzy v jeho nepřítomnosti s tím, že znovu už vypovídat nechce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha  - Městský soud v Praze začal projednávat loňskou vraždu historika a jeho manželky v bytě v pražských Stodůlkách. Policistům se k činu přiznal devětadvacetiletý Dalibor Škopán, který za seniorem původně docházel do bytu kvůli svému zájmu o architekturu.

Později prý chtěl historika požádat o peníze, místo toho ho ale ubodal a ukradl mu šperkovnici.

Škopán je ve vazbě a k soudu nedorazil. Trval na projednání kauzy v jeho nepřítomnosti s tím, že znovu už vypovídat nechce. Hrozí mu až doživotní vězení. Čelí obvinění nejen z dvojnásobné vraždy spáchané ze zištnosti a zvlášť surovým způsobem, ale také z obecného ohrožení.

Před odchodem z historikova bytu totiž otevřel plynové hořáky sporáku, takže v panelovém domě jen shodou náhod nenastal požár nebo výbuch.

Osmasedmdesátiletý muž se zabýval mapováním židovských památek. Podle svého okolí byl velmi vstřícný k začínajícím badatelům, a na svou vstřícnost doplatil. Škopán policistům řekl, že byl s matkou v hmotné nouzi, a tak chtěl historika poprosit o radu nebo rovnou o peníze. Do bytu v Brdičkově ulici prý přišel 31. ledna 2014, byla to jeho čtvrtá návštěva.

Ruplo mi v bedně

"Prožíval jsem enormní vypětí, k přednesu prosby vůbec nedošlo. (...) Choval se ke mně přátelsky, nevím, proč mi ruplo v bedně. Já jsem prostě nedokázal unést tu situaci, bylo to ve mně nashromážděné za poslední týdny a měsíce," uvedl. "Kdybych tolik nemiloval a neměl tolik citu, možná bych v tu chvíli jednal s chladnou hlavou," doplnil.

Po zhruba půlhodinovém rozhovoru v pracovně, kdy si společně prohlíželi knihy a povídali si o synagogách na Ukrajině, si Škopán došel do kuchyně pro nůž a na svého hostitele zaútočil. Opakovaně ho bodal a řezal do krku, hlavy a hrudníku a mimo jiné mu probodl plíci. Když do pokoje vstoupila manželka napadeného, zaútočil stejným způsobem i na ni.

Manželé do několika desítek minut zemřeli. Škopán poté prohledal byt kvůli cennostem a po puštění plynu odešel směrem na Slivenec, kde se zbavil zakrváceného oblečení. Zavražděné objevil po dvou týdnech jeden z jejich dvou synů.

Škopánova policejní výpověď místy působila zmateně. Prohlásil, že se cítí zdráv, ale že v minulosti se léčil na psychiatrii nejprve kvůli poruše příjmu potravy, později s obsedantně kompulzivní poruchou. Ta prý pramenila z toho, že "upřednostňoval svůj zájem o architekturu a pohlednice před školní docházkou".

Za významné pokládá i to, že ho spolužáci na základní škole šikanovali, protože zpíval ve sboru. Poté se začal věnovat kreslení a architektuře. Podle něj je na těchto koníčcích závislý a měl by být ze své závislosti léčen.

Se svým činem se Škopán nikomu nesvěřil, policie ho dopadla po více než roce. "Chtěl jsem celou věc řešit vykonáním poutní cesty do Říma za papežem, ať mi dá rozhřešení," prohlásil.

V době vraždy žil se svou matkou, nezaměstnanou učitelkou, v pokoji o rozměrech devíti metrů čtverečních a opožďoval se s placením nájmu. Právě na jeho uhrazení prý použil 5000 korun, které dostal v zastavárně za ukradené šperky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy