Policisté hledají muže, který během nouzového stavu vykradl sanitky. Hrozí mu osm let

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2020 15:53
Zdroj foto: Economia Zdroj foto: Economia
Policisté hledají muže, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu.
Vloupání do sanitky | Video: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Nejvyšší státní zastupitelství už v březnu upozornilo na to, že vyhlášení nouzového stavu má výrazné dopady v trestněprávní rovině, kdy lze u některých trestných činů použít přísnější trestní sazby. Podle zastupitelství se to týká několika trestných činů. Těmi jsou šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty, krádež, zpronevěra, podvod, lichva a šíření poplašné zprávy. Posuzovány mohou být v přísnějším odstavci.

Například muži, který v dubnu ukradl v obchodním domě v Brně pět housek, hrozilo také osm let ve vězení. Nakonec dostal od brněnského městského soudu trest dva roky vězení, krajský soud mu ho po odvolání snížil na 1,5 roku.

Video: Vězení za krádež pěti housek? Je to neadekvátní, říká Jelínek

Krádež pěti housek v nouzovém stavu se neměla k soudu vůbec dostat pro společenskou nezávažnost. Nejde o rabování, říká právník Jiří Jelínek | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy