Praha - Jedna z nejspornějších zakázek pražského magistrátu a také jedna z pravděpodobných příčin, proč zanikla velká pražská koalice ODS a ČSSD, skončí pravděpodobně bez vítěze.
Znalci, kteří analyzovali nabídky ve veřejné soutěži na svoz komunálního odpadu, totiž shledali nedostatky u nabídek všech tří uchazečů. Dospěli k závěru, že žádný z nich nesplnil zadání.
Redakce Aktuálně.cz má posudek k dispozici.
Všechny tři firmy mají podle podkladů pro posouzení nabídky například chyby ve výpočtech nabídkové ceny, dva zájemci nesplnili podmínky technické kvalifikační předpoklady.
"Přestože žádná z nabídek dle závěrů pracovní skupiny nesplňuje požadavky stanovené v zadávacích podmínkách veřejné zakázky, bylo přesto dle zadání hodnotící komise připraveno následující informativní hodnocení," píše se přesto v dokumentu.
První se umístilo konzorcium Čistá Praha, následováno Sdružením Marius Pedersen Group a A. S. A. - svoz Praha.
O tom, zda skutečně tendr skončí bez vítěze, však rozhodne výběrová komise, kterou podle informací Aktuálně.cz svolal její předseda Josef Pavlík na čtvrteční ráno.
Stalo by se tak krátce před jednáním zastupitelstva, které je svoláno na půl jedenácté dopoledne.
Předraženo, míní primátor
Soutěž kritizovala opozice a jako možný důvod pádu pražské koalice ji během úterý označil i pražský primátor Bohuslav Svoboda. O nabídkách, které magistrátu přišly, přitom hovořil jako o předražených.
Tendr na svoz komunálního odpadu vyhlásil magistrát v červenci a jeho vítěz měl zajišťovat tyto služby dalších deset let.
Praha počítala s hodnotou zakázky 13,2 miliardy korun, nejlevnější nabídka však byla 16,4 miliardy korun bez DPH. Podalo ji sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová, a.s.
Poslední ze jmenovaných společností vznikla přitom jen dva týdny před podáním nabídky, jak upozornily Lidové noviny.
Tunel, řekl zastupitel
Opoziční TOP 09 tvrdí, že role Čisté Prahy v celém tendru je posloužit k vyvedení veřejných peněz.
"Pražská odpadová vznikla jen proto, aby se přes ni daly přelévat peníze z tendru," řekl Lidovým novinám zastupitel za TOP 09 Pavel Richter.
Upozornil rovněž, že v Pražských službách má majetkový podíl i finanční skupina Natland, která je opakovaně spojována s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem.
V minulosti se zadání tendru měnilo hned dvakrát. Ještě před vypsáním zakázky primátor Svoboda odhalil závažné chyby v zadávací dokumentaci.
Podle právníků totiž podmínky soutěže nahrávaly jedné firmě, konkrétně Pražským službám, ve které má Praha majoritní podíl. Neúspěšné firmy by tak mohly tendr napadnout u antimonopolního úřadu.
Později se zadání měnilo na základě námitek z řad zájemců a pražští radní jim vyšli vstříc.