Metropolitní plán Prahy nemá kdo vypracovat. Kvůli odvolání Hlaváčka opustilo tým 13 z 15 členů

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2016 12:46
Z patnáctičlenného týmu, který se v pražském Institutu plánování a rozvoje zabývá tvorbou Metropolitního plánu, odchází třináct odborníků. Reagují tak na odvolání ředitele IPR Petra Hlaváčka. Metropolitní plán tak nyní nemá kdo vypracovat, zůstává totiž jen jeden z členů a asistentka. Pracovníci hromadný odchod zdůvodňují tím, že odvolání Hlaváčka signalizuje to, že vedení města nemá zájem, aby se podařilo prosadit inovativní způsob územního plánování.
Petr Hlaváček.
Petr Hlaváček. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) opouští architekti a odborníci, kteří připravovali Metropolitní plán. Zareagovali na úterní odvolání ředitele IPR Petra Hlaváčka. Strategický dokument, který určí další rozvoj města, tak nyní nemá kdo vypracovat.

Tým, který připravoval Metropolitní plán, měl 15 členů. Nyní zbývají jen dva, protože po odvolání Hlaváčka jich třináct podalo výpověď, včetně ředitele odboru Romana Kouckého.

"Je to kvůli zasahování politické reprezentace do příprav Metropolitního plánu a zejména do personálního složení," řekla Aktuálně.cz Natálie Dvorská, která je jednou z odcházejících.

"Šli jsme pracovat pro veřejnou instituci, protože jsme věřili, že můžeme pomoci prosadit inovativní způsob územního plánování. Odvolání Petra Hlaváčka bylo posledním a rozhodujícím z dlouhé řady signálů, že o to politické vedení města nestojí," dodala architektka Marie Smetana, která se v kanceláři Metropolitního plánu věnovala parkům a krajině.

Nerespektoval připomínky

Jediným důvodem odvolání je osoba hlavního autora Metropolitního plánu Romana Kouckého. Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ), zodpovědná za územní plánování, totiž chtěla, aby jej Hlaváček z vedení týmu vyhodil, protože prý nerespektoval připomínky města i městských částí.

Hlaváček přitom Kolínské vyhověl a Kauckého počátkem prázdnin postavil mimo službu. Ten byl tak dva měsíce doma. "Ano, to byla naše dohoda s panem Hlaváčkem, kterou splnil. Ale v září se vrátil a pan Hlaváček trval na tom, že povede dál ten tým," vysvětlila Kolínská.

Hlaváček to vysvětlil tím, že nezávislá expertní skupina v uplynulých dnech vystavila plánu kladné stanovisko a řekla, že se má daným směrem pokračovat. A za Kauckého jako odborníka nemá náhradu.

Nejde vyhovět všem

Podle Dvorské byly výhrady, že Koucký a jeho tým neposlouchal připomínky městských částí, účelové. "S městskými částmi jsme se bavili ve čtyřech kolech a vyhověli jsme sedmdesáti procentům jejich požadavků. Ale nelze vyhovět úplně všemu, něco bylo v základním rozporu s tezemi Metropolitního plánu," uvedla a poukázala na to, že nyní dodělali první verzi.

"Problém je, že v tom dalším procesu můžete vhodně zapracovávat jen určitý typ připomínek, ne koncepční věci. Pokud se rozhodnete, že něco změníte zásadně, tak to musíte vracet krok zpátky a to znamená ztrátu času," uvedla Kolínská.

Kdo bude v práci na Metropolitním plánu pracovat, není jasné. Stejně tak zatím není zřejmé, jak bude IPR postupovat, bude záležet na dohodě s Kolínskou a vedením města.

Pokusím se je přemluvit

Ta se prý chce s "rebely" sejít a zkusit je přesvědčit, aby v týmu zůstali. "Budu s nimi jednt o tom, co by je mohlo v týmu udržet," uvedla Kolínská.

Odchod odborníků je podle bývalého primátora Tomáše Hudečka (bezp.), za jehož éry IPR vznikl, nenapravitelná chyba vedení města. "Zbavit se odborníků je strašná a nenapravitelná chyba. Ještě horší však je, že teď tam prý zasedne manažer. Cítím jisté opovržení k tomuto amerikanismu. Proděkan fakulty ČVUT snad nevedl tým lidí? Manažer, manažerské selhání, leadership, ať s tím (vedení Prahy) jdou někam," řekl Hudeček.

Úterní rozhodnutí rady kritizovali nejen opoziční zastupitelé, ale také řada odborníků včetně architektů Martina Rajniše nebo Jakuba Ciglera.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy