Nechci nést odpovědnost za ty, které jsem si nevybrala, vysvětlila v dopise svůj konec Krnáčová

Radek Dragoun Radek Dragoun
12. 4. 2018 6:31
Primátorka Adriana Krnáčová napsala v dopise pražským členům ANO, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, že jde o nesmírně náročnou práci, ve které by už neuměla se stejným zápalem pokračovat v dalších čtyřech letech.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová po oznámení, že se již nebude znovu ucházet o svůj post, poslala ve středu pražským členům ANO dopis, ve kterém vysvětlila důvody svého rozhodnutí. Píše v něm, že jde o nesmírně náročnou práci, ve které by už neuměla se stejným zápalem pokračovat v dalších čtyřech letech.

"Musela jsem si odpovědět na základní otázku, zda opravdu chci i dále nést odpovědnost za práci těch, které jsem si nevybrala a s nimiž se nemůžu ztotožnit. Ti, co mne znají, vědí, že pro mne je důležitý výsledek, nikoli důvody, proč něco nejde. Proto vznikaly i konflikty v rámci koalice, ale také uvnitř klubu," napsala v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Právě v posledních týdnech naplno na veřejnost propukly spory uvnitř koalice, kterou v Praze ANO uzavřelo se sociálními demokraty a Trojkoalicí složenou ze zelených, KDU-ČSL a STAN. Neshody například panují kolem výstavby trasy metra D nebo kvůli pozastavení rozhodnutí o proměně magistrály.

"Nemám ráda lidi, kteří tvrdí, že pracují, přitom se jenom bez názoru vezou, a to bez jakéhokoli výsledku. Těch je v politice, zejména té pražské, hodně. Pro takové lidi je důležitější účast na plese nebo otevření muzea než soutěž o mobiliář města, rekonstruovaný park, náplavky či řádně a korektně projednané tisky," píše o pražské politice bez uvedení konkrétních jmen.

Krnáčová si v dopise stěžuje i na to, že jako primátorka nese odpovědnost za chyby druhých, přestože nemá šanci ovlivnit výsledek. Je sice nejvýše postavenou političkou města, ale její hlas má stejnou váhu jako hlas kteréhokoliv ze zbývajících deseti radních. "Je to nesmírně náročná funkce a já bych asi neuměla se stejným zápalem pokračovat v této práci i další volební období. Neumím dělat věci napůl, záleží mi na výsledku, na opravdovém výsledku," píše Krnáčová.

Své takřka čtyřleté období v čele magistrátu však hodnotí pozitivně. "Hraji tvrdě, ale hraji fér. Svojí otevřeností jsem často překvapovala své okolí, ale přesto mohu hrdě říct, že málem čtyři roky ve funkci mě hodnotově nepoškodily, neboť jsem to nepřipustila. Byla jsem vychovávána přísně, spravedlivě a v hlubokém odporu k podvodům, krádeži a nečestnosti," píše.

Krnáčová však pražské členy ANO v dopise, pod který se podepsala jako "Vaše Adriana" a srdíčkem, ujišťuje, že se neloučí. Svůj mandát hodlá dokončit a vyzývá své spolustraníky ke společné tvrdé práci. Do podzimních voleb chce stihnout ještě dokončit několik projektů.

Oznámení Krnáčové přišlo v době, kdy vůči ní sílí kritika. Město dlouhodobě sužují problémy s dopravou. Naposledy Pražany popudila naplánovaná revitalizace oblíbené náplavky u Rašínova nábřeží v době letní sezony, kdy ji navštěvují tisíce lidí. Když před několika dny pronesla výrok o "zpovykaných Pražácích", veřejně ji kritizoval i předseda hnutí Andrej Babiš.

Ten se v uplynulých měsících snažil oslovit několik osobností, které by ji mohly po komunálních volbách na primátorském postu nahradit. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek i ministr spravedlnosti Robert Pelikán ho však odmítli. Do stranických primárek se tak přihlásila čtveřice uchazečů - poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher, radní Eva Kislingerová, Libor Hadrava a Karel Grabein Procházka.

Právě primárkami Krnáčová končí svůj dopis. Vyzývá, ať v nich členové ANO podpoří Nachera. "Od začátku mého působení v této pozici mě s ním pojí stejné vnímání hodnot, povinností a plnění daného slova. Je skvělým politikem, dokáže naslouchat a má trpělivost, která mi občas chyběla. Je to prostě moje krevní skupina," chválí Nachera, který ale není členem hnutí.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Při požáru vepřína na Rokycansku uhořelo 300 prasnic a 1300 selat

Škodu, způsobenou ohněm v zemědělském objektu u Kladrub na Rokycansku, hasiči předběžně odhadují na 35 milionů korun, řekl dnes jejich krajský mluvčí Petr Poncar. Na místě stále zasahují čtyři jednotky.

K požáru na severu Rokycanska vyjelo deset jednotek v neděli těsně před 23:00. "V době příjezdu první jednotky byl již objekt požárem zcela zasažen," řekl mluvčí. Hasiči se zaměřili na ochranu okolních budov, uchránili majetek za 70 milionů korun. Požár dostali pod kontrolu zhruba hodinu po půlnoci, dosud ale není zcela uhašen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy