Kriminalisté vyšetřují financování tunelu Blanka

ČTK Lucie Stuchlíková ČTK, Lucie Stuchlíková
17. 9. 2013 16:20
Zabývají se podezřením ze spáchání dvou trestných činů.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kriminalisté vyšetřují okolnosti týkající se financování pražského tunelového komplexu Blanka. Jde o částky v řádu miliard.

Vyplývá to z dokumentů, které má k dispozici ČTK. Detektivové  se zabývají podezřením ze spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Vyšetřování se týká usnesení rady z loňského prosince, ve kterém přijali takzvanou kategorizaci faktur. Díky ní se chtěli vypořádat s dluhy ve výši 2,5 miliardy, které Praha měla vůči stavbařům.

Na základě tohoto usnesení pak Praha rozdělila dlužné práce do tří částí. Práce v první kategorii se Praha zavázala zaplatit, druhou kategorii tvoří práce, které potřebují další analýzy. Do třetí skupiny spadá Trojský most, který hlavní město řeší samostatně.

"Měli jsme v zásadě tři možnosti. Buď nedělat nic a nechat stavbu zastavit, což by městskou kasu stálo přibližně 100 milionů korun měsíčně, nebo pokračovat v systému plateb bez jasného řádu anebo vše jasně kategorizovat, určit položku po položce a napravit chyby z předchozích let. Rozhodli jsme se pro nápravu," komentoval rozhodnutí exprimátor Bohuslav Svoboda.

Podle záznamů z rady ale nebylo hlasování jednoznačné, pro bylo jen 7 z 10 radních. "Nehlasoval jsem pro a prošlo to tenkrát velmi těsně," uvedl primátor Tomáš Hudeček.

Součástí usnesení je také schválení dodatku ke smlouvě, díky které by Metrostav od Prahy mohl získat zálohu na neprovedené práce až ve výši 2,5 miliardy. Tuto část usnesení ale radní hned v následujícím měsíci zrušili.

Případ řeší kriminalisté z českobudějovické expozitury útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Stejný útvar měl na starosti vyšetřování kauzy Opencard, která skončila obviněním 10 radních, včetně exprimátora Svobody a primátora Hudečka.

Kauzy mají i další společné body. V obou případech se radní hájí tím, že jim podklady pro rozhodnutí připravili experti. "To jsme nedělali my, ale odborníci," uvedl Svoboda.

Svoboda: Kauza je účelová

Exprimátor se domnívá, že stejně jako kauza Opencard, je i aktuální vyšetřování účelové. "Jsem o tom přesvědčen. Dostali jsme upozornění, že něco takového přijde," dodal Svoboda.

Podle mluvčí městského státního zastupitelství v Praze, které vyšetřování dozoruje, zahájili detektivové z Českých Budějovic zkoumání na základě "vlastních poznatků a trestních oznámení".

Projděte se tunelem Blanka:

Problematická a podle mnohých předražená Blanka, která je součástí městského okruhu, už Prahu stála 27 miliard. Konečný účet má být 36 miliard korun. Otevření se plánuje na jaro příštího roku.

Problémy s proplácením faktur za provedené práce má město už více než rok. Situace podle současného vedení města nastala kvůli tomu, že politici v minulosti delegovali velkou část pravomocí na úředníky.

Potíž jménem Blanka

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) už dříve řekl, že se tak "zbavovali" zodpovědnosti za některá rozhodnutí. Stavbaři pak pokračovali v práci, aniž by miliardové investice schvalovaly odpovědné orgány města. Ohledně zakázek k Blance tak podle TOP 09 město "balancuje" na hranici zákona o veřejných zakázkách.

Vůči stavební firmě Metrostav vznikl dluh ve výši 1,8 miliardy korun. Praha jej postupně splácí. Většinu by měla proplatit do konce roku. I tak ale zbudou faktury za několik stovek milionů. Praha podle zdroje ČTK přitom neví, jak je zákonnou cestou splatit.

Tunelový komplex Blanka je jako součást vnitřního obchvatu města strategickou dopravní stavbou Prahy. Jeho výstavbu, která začala v roce 2007, posvětilo tehdejší vedení města v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy