Odpůrci kontrol na Hradě protestovali u jeho bran. Senátor Růžička dorazil na běžkách

ČTK ČTK
3. 2. 2019 13:18
Necelé dvě desítky lidí se sešly dopoledne na Hradčanském náměstí, aby tam blokovaly bezpečnostní kontroly při vstupu do areálu Pražského hradu. Podle nich jsou neúčinné a neopodstatněné. Kontroly při vstupu do areálu Hradu fungují od roku 2016 a od počátku vzbuzují kritiku. Místopředseda Senátu Jiří Růžička na protest dorazil na běžkách.
Senátor Jiří Růžička dorazil na Hrad na běžkách.
Senátor Jiří Růžička dorazil na Hrad na běžkách. | Foto: ČTK

"S panem senátorem Růžičkou vedeme s Hradem seriózní debatu. Jsou tu nějaká bezpečnostní opatření a my zcela zásadně zpochybňujeme jejich smysl," uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Řada lidí se podle něj na městskou část v otázce kontrol obrací, protože narušují přirozenou cestu mezi Prahou 1 a Prahou 6, na kterou byli Pražané po desetiletí zvyklí.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) řekl, že areál Pražského hradu nemá být uzavřeným turistickým skanzenem, ale otevřenou městskou čtvrtí. "Praha přestává být pro Pražany. A děláme si to sami," uvedl.

Na místo protestu politik dorazil na běžkách. Vysvětlil, že byl na Petříně a na Prahu 6, kde žije a také zasedá v zastupitelstvu, je odtud nejpřímější cesta právě přes Hrad. Růžička již začátkem roku zaslal prezidentovi dopis, ve kterém žádá odstranění kontrol.

S ohledem na sněhovou nadílku a nepřízeň počasí nebyl v neděli na Hradě takový turistický provoz, jaký bývá o víkendu běžný. U kontrol se tedy žádné větší fronty netvořily, což udělalo protestujícím trochu čáru přes rozpočet. Jejich cílem bylo ve frontách úmyslně zdržovat, ovšem se zachováním vší slušnosti vůči příslušníkům policie a hradní stráže.

Kontroly jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016. V některých exponovaných časech se kvůli nim tvoří fronty před vstupem do areálu. Podle některých bezpečnostních expertů proto mohou být kontroly i kontraproduktivní - případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.

Video: Komentář Petra Honzejka ke kontrolám na Hradě

Stokrát mohou všichni kompetentní vysvětlovat, že kontroly u vstupů na Hrad nebezpečí neeliminují, naopak ho zvyšují. Je to marné, je to marné. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy