Odpůrci kontrol na Hradě protestovali u jeho bran. Senátor Růžička dorazil na běžkách

ČTK ČTK
3. 2. 2019 13:18
Necelé dvě desítky lidí se sešly dopoledne na Hradčanském náměstí, aby tam blokovaly bezpečnostní kontroly při vstupu do areálu Pražského hradu. Podle nich jsou neúčinné a neopodstatněné. Kontroly při vstupu do areálu Hradu fungují od roku 2016 a od počátku vzbuzují kritiku. Místopředseda Senátu Jiří Růžička na protest dorazil na běžkách.
Senátor Jiří Růžička dorazil na Hrad na běžkách.
Senátor Jiří Růžička dorazil na Hrad na běžkách. | Foto: ČTK

"S panem senátorem Růžičkou vedeme s Hradem seriózní debatu. Jsou tu nějaká bezpečnostní opatření a my zcela zásadně zpochybňujeme jejich smysl," uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN). Řada lidí se podle něj na městskou část v otázce kontrol obrací, protože narušují přirozenou cestu mezi Prahou 1 a Prahou 6, na kterou byli Pražané po desetiletí zvyklí.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) řekl, že areál Pražského hradu nemá být uzavřeným turistickým skanzenem, ale otevřenou městskou čtvrtí. "Praha přestává být pro Pražany. A děláme si to sami," uvedl.

Na místo protestu politik dorazil na běžkách. Vysvětlil, že byl na Petříně a na Prahu 6, kde žije a také zasedá v zastupitelstvu, je odtud nejpřímější cesta právě přes Hrad. Růžička již začátkem roku zaslal prezidentovi dopis, ve kterém žádá odstranění kontrol.

S ohledem na sněhovou nadílku a nepřízeň počasí nebyl v neděli na Hradě takový turistický provoz, jaký bývá o víkendu běžný. U kontrol se tedy žádné větší fronty netvořily, což udělalo protestujícím trochu čáru přes rozpočet. Jejich cílem bylo ve frontách úmyslně zdržovat, ovšem se zachováním vší slušnosti vůči příslušníkům policie a hradní stráže.

Kontroly jsou při vstupu do hradního areálu od léta roku 2016. V některých exponovaných časech se kvůli nim tvoří fronty před vstupem do areálu. Podle některých bezpečnostních expertů proto mohou být kontroly i kontraproduktivní - případné útočníky může velká koncentrace lidí ve frontách přitahovat. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů.

Video: Komentář Petra Honzejka ke kontrolám na Hradě

Stokrát mohou všichni kompetentní vysvětlovat, že kontroly u vstupů na Hrad nebezpečí neeliminují, naopak ho zvyšují. Je to marné, je to marné. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 46 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy