Šéf prezidentových bodyguardů Šiman končí. Zeman hovořil o šikaně v útvaru

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2019 14:21
Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman z osobních důvodů opustí ke konci února policii. Policie bude nyní hledat jeho nástupce. V souvislosti s ochrannou službou prezidenta se mluvilo o šikaně v útvaru. Připustil ji nedávno i prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje | Foto: ČTK

O personální změně informovala policejní mluvčí Eva Kropáčová. Šéf Zemanovy ochranky Šiman je ve funkci od června 2016. Nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky.

Výběru Šimana předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.

Šiman podle Kropáčové požádal o uvolnění ze služebního poměru k 28. únoru. "Výběr nového ředitele bude probíhat standardně v souladu se zákonem o služebním poměru," dodala.

Média už dřív zveřejnila zprávy o šikaně v útvaru. Opustila jej řada pracovníků.

Zeman: Možná došlo k šikanování

Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě "celé řady věcných důkazů" uznává, že v jeho ochrance "možná opravdu došlo k šikanování". Dodal, že odchod Šimana řeší. "Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce," uvedl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl odchod Šimana od ochranné služby komentovat. "Je to věc osobního rozhodnutí a policie, proto nám nepřísluší komentář," sdělil. "Pokud jde o personální otázky, platí zlaté pravidlo, že o nich informujeme v okamžiku rozhodnutí," dodal na otázku, zda již byl vybrán nový velitel ochránců.

Jak jsme informovali loni v srpnu, hospodařením Útvaru pro ochranu prezidenta se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Mluvčí Kropáčová uvedla, že prezidium od inspekce obdrželo spisový materiál, který se týkal podezření z kázeňských přestupků policistů z útvaru.

V jednom případě byla podle Kropáčové věc odložena, v druhém zahájil služební funkcionář kázeňské řízení. "V současné době můžeme potvrdit, že s jedním z policistů z Útvaru pro ochranu prezidenta ČR je vedeno kázeňské řízení, nicméně s ohledem na jeho neveřejnost, plynoucí ze zákona, nebudeme potvrzovat jméno konkrétního policisty ani sdělovat podrobnosti z průběhu tohoto řízení," doplnila Kropáčová.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy