Klinika den po útoku: Lidé pomáhají s obnovou, podívat se přišli i politici

Klinika den po útoku: Lidé pomáhají s obnovou, podívat se přišli i politici
Okna žižkovského Autonomního centra Klinika jsou po sobotním útoku pobitá deskami. Okenní tabulky centra, které mimo jiné pomáhá cizincům a uprchlíkům se rozsypaly poté, co do nich začala asi dvacítka neznámých maskovaných útočníků házet kameny, dlažební kostky a světlice.
"Všechno začalo tady v patře," popisuje jeden ze svědků útoku Tadeáš Polák. Kolem osmé večerní byla uvnitř asi dvacítka lidí, sešli se zde po antifašistických demonstracích. Tadeáš seděl v místnosti, kde zazněla první rána. "Z ničeho nic do okna vletěl kámen, strašně jsme se lekli. Skupina maskovaných kluků sbíhala s kopce a u toho házeli do oken kameny. Vyběhli jsme a začali zabarikádovávat okna deskami,"popisuje. Měli je připravené. Dostali totiž varování od skupiny známých, se kterými se předtím maskovaná parta setkala na hlavním nádraží. "Do poslední chvíle jsme nevěřili, že skutečně přijdou," říká.
Většina lidí se tou dobou bavila v chodbě nebo přilehlých místnostech, nastal zmatek. Útočníci postupně vybili asi šest oken. "Do jednoho z oken potom vletěla světlice. Všude byl kouř a tma, nic jsme neviděli dusili jsme se," říká Tadeáš Polák. Pak se podle něj asi pětičlenná skupina útočníků přesunula do suterénu před kavárnu.
Tam vysklila výlohu a vhodila dovnitř světlici. "Od ní chytl závěs, takže tady byl dým. Všimli jsme si, že se něco děje dole, tak jsme seběhli a začali hasit pohovku a závěs," popisuje.
Foto: Adéla Skoupá
Adéla Skoupá Adéla Skoupá
7. 2. 2016 21:05
Autonomní sociální centrum Klinika se vzpamatovává ze sobotního útoku dvacetičlenné maskované skupiny, která vysklila několik oken kameny, dovnitř hodila světlice, které zapálily závěsy a pohovku. Uvnitř bylo tou dobou dvacet lidí, jednomu z nich ošetřili záchranáři rozbitou hlavu.

Praha - Žižkovské sociální centrum Klinika, které pomáhá uprchlíkům, napadla po sobotních demonstracích asi dvacetičlenná maskovaná skupina. Vysklila několik oken kameny, dovnitř hodila světlice, které zapálily závěsy a pohovku. Uvnitř bylo tou dobou dvacet lidí, jednomu z nich ošetřili záchranáři rozbitou hlavu.

Aktivisté útočníky kvůli tmě a dýmu neviděli, jsou ale toho názoru, že se jednalo o stejnou skupinku, která napadla průvod "Solidarity bez hranic" kousek od Malostranského náměstí. Policie zatím po útočnících pátrá.

Aktivisté svolali na nedělní odpoledne setkání na podporu sociálního centra. Kromě primátorky Adriany Krnáčové nebo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera dorazil například i filozof Miroslav Petříček. "Přišel jsem sem, abych se nestal emigrantem, nebo abych tady nemusel chodit s nějakou hvězdou a nebyl přinucen vycestovat. Myslím si, že je to skandál celého státu, teď už jen můžeme vypočítávat věci, které se měly udělat dávno a neudělaly. Parlament měl dávno přinést nějaké usnesení o tom, že takové věci se nedělají, je třeba to zabrzdit nebo něco takového," hodnotí útok filozof. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Země Evropské unie budou moci snížit daň z přidané hodnoty (DPH) u většího množství produktů, než tomu bylo dosud. Na flexibilnějších pravidlech, která umožní výrazně snížit daň například u základních potravin, léků, hygienických potřeb, internetového připojení či klimaticky šetrných produktů, se dnes shodli unijní ministři financí. Sedmadvacítka navíc zavádí nejnižší daňovou sazbu do pěti procent, kterou by podle ministryně financí Aleny Schillerové mohlo Česko uplatnit například u dětských plen či dámské hygieny. Českou vládou plánovanou nulovou sazbu u energií podle nových pravidel naopak zavést nepůjde.

Evropský blok se několik let dohadoval na úpravě nevyhovujících pravidel, která vedla k tomu, že jednotlivé státy musely velmi často pracně vyjednávat výjimky pro sazby u zboží, jež považovaly za důležité. Státy se nakonec shodly na širokém seznamu položek, které budou moci země zařazovat do snížených daňových sazeb.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy