Klinika den po útoku: Lidé pomáhají s obnovou, podívat se přišli i politici

Foto: Adéla Skoupá
Adéla Skoupá Adéla Skoupá
7. 2. 2016 21:05
Autonomní sociální centrum Klinika se vzpamatovává ze sobotního útoku dvacetičlenné maskované skupiny, která vysklila několik oken kameny, dovnitř hodila světlice, které zapálily závěsy a pohovku. Uvnitř bylo tou dobou dvacet lidí, jednomu z nich ošetřili záchranáři rozbitou hlavu.

Praha - Žižkovské sociální centrum Klinika, které pomáhá uprchlíkům, napadla po sobotních demonstracích asi dvacetičlenná maskovaná skupina. Vysklila několik oken kameny, dovnitř hodila světlice, které zapálily závěsy a pohovku. Uvnitř bylo tou dobou dvacet lidí, jednomu z nich ošetřili záchranáři rozbitou hlavu.

Aktivisté útočníky kvůli tmě a dýmu neviděli, jsou ale toho názoru, že se jednalo o stejnou skupinku, která napadla průvod "Solidarity bez hranic" kousek od Malostranského náměstí. Policie zatím po útočnících pátrá.

Aktivisté svolali na nedělní odpoledne setkání na podporu sociálního centra. Kromě primátorky Adriany Krnáčové nebo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera dorazil například i filozof Miroslav Petříček. "Přišel jsem sem, abych se nestal emigrantem, nebo abych tady nemusel chodit s nějakou hvězdou a nebyl přinucen vycestovat. Myslím si, že je to skandál celého státu, teď už jen můžeme vypočítávat věci, které se měly udělat dávno a neudělaly. Parlament měl dávno přinést nějaké usnesení o tom, že takové věci se nedělají, je třeba to zabrzdit nebo něco takového," hodnotí útok filozof. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

před 26 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy