Praha - Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) chystá změnu pravidel pro výstavbu v hlavním městě. Jak již server Aktuálně.cz upozornil, jednou z hlavních je ta, že v nových bytech v centru metropole postačí méně světla než dosud. Developerům to tak umožní stavět tam, kde nyní nemohou.
Zatímco stávající norma říká, že v obytných místnostech má být nejméně 0,9 procenta denního světla v porovnání s tím, co je venku, IPR chtěl u části bytu v centrech měst snížit tuto hodnotu na třetinu – tedy 0,3 procenta.
"Podle současných stavebních předpisů by se nepostavily Vinohrady, ale projde panelák na zelené louce," vysvětloval důvod změny předpisů mluvčí IPR Adam Švejda.
Tak, jak se stavělo dřív...
Nyní institut přiznává, že po kritice, kterou jeho návrh vyvolal, bude snížení menší. A do uvedené novely zřejmě navrhne hodnoty 0,4 či 0,5 procenta denního světla.
Jak přitom IPR upozorňuje, změna se má týkat pouze domů, které jsou v tradičních městských čtvrtích v blokové zástavbě – tedy těch, které tvoří nepřerušenou uliční linii. U zbylé bytové výstavby mají zůstat současné parametry v platnosti.
Jako příklad, kde se limity sníží, uvádějí magistrátní urbanisté čtvrti jako Dejvice či Vinohrady. Argumentují tím, že byty v těchto původních čtvrtích nikdy nesplňovaly současné světelné limity, které vznikly až v šedesátých letech.
"Chceme jen v tom duchu pokračovat, bude to tak, jak se stavělo dřív," vysvětluje architekt Pavel Hnilička, který je koordinátorem novely. Nová pravidla tak umožní zastavět proluky ve městě a mají naopak omezit rozrůstání města na úkor zelených ploch v jeho okolí.
"My nyní nemůžeme stavět ve městě, kde je spousta volných parcel. A pokud stavíme, tak příšernosti, abychom splnili podmínky," uvedl Švejda.
1744 připomínek
První verze novely Pražských stavebních předpisů, kterou IPR představil počátkem letošního roku, se setkala s ostrou kritikou a přišlo k ní 1744 připomínek. Jen ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jich podalo přes osmdesát.
Kritikům vadí například špatná provázanost se stávajícími normami či to, že developeři nebudou muset tvořit tolik parkovacích míst jak dosud. Developeři změnu naopak vítají, protože jim uvolňuje ruce.
Jak se měří světlo
Protože množství světla během dne kolísá i podle denní doby, oblačnosti či výšky slunce nad obzorem, stanovil se pojem „denní osvětlenost“. Velmi zjednodušeně lze říct, že za základ – tedy 100 procent – se počítá hladina světla při rovnoměrně zatažené obloze, do výpočtů se ovšem zahrnuje i odražené světlo. Měření je vyloučeno při přímém slunečním světle.
Mluvčí IPR sice tvrdí, že většina připomínek byla vyřešena, tomu ale MMR oponuje. "V některých zásadních věcech rozpor přetrvává," uvedla ředitelka odboru stavebního řádu MMR Marcela Pavlová a poukázala především na nadále špatnou provázanost chystané vyhlášky s celostátními normami.
"Je to věc osobního pohledu. Drtivou většinu připomínek jsme si vyjasnili. Buď nás pochopili, nebo jsme to podle jejich požadavků upravili," řekl Hnilička s tím, že z více než 80 připomínek MMR jich zůstává nedořešeno zhruba pouze pět.
Hlavní slovo má rada města
Kvůli obrovskému množství připomínek také IPR nestihl připravit finální podobu vyhlášky, kterou chtěl představit již v dubnu. Hnilička nyní předpokládá, že ji dokončí do konce července. "Pak ji předložíme radě města a ta ji schválí nebo ne," uvedl.
Aby hlavní město mělo samostatné stavební předpisy, umožňuje stavební zákon. K jejich vydání je zmocněná rada hlavního města. I to je důvod kritiky MMR. Legislativní proces při jejich přijímání není tak náročný jako při vydávání celostátně závazných norem a zákonů.
"To může vyvolat, že na území České republiky budou platit jiné a přísnější požadavky na stavby, než ty na území hlavního města Prahy," varuje Pavlová.