Praha zrušila zakázku za 800 tisíc na poradenství k opencard

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2014 14:51
Vybraná firma není podle rady města dostatečně kvalifikovaná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík

Praha - Praha zrušila zakázku za 800 tisíc korun na poradenství při řešení problémů s projektem opencard. Na mimořádném jednání svolaném na žádost primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o tom ve čtvrtek rozhodla rada města. Jednání bude pokračovat v pátek.

Podle primátora si rada není jistá kvalifikovaností firmy. Už dřív se objevily informace o tom, že vybraná firma se nezabývá poradenstvím, ale topenářstvím a elektroinstalacemi.

Praha zakázku navrženou radním pro IT Janem Vašíčkem (TOP 09), kterému se ve čtvrtek neúspěšně pokusila odebrat kompetence ohledně opencard, schválila před několika dny. Nakonec ale z iniciativy primátora a po mediální přestřelce mezi vládnoucí TOP 09 a opoziční ODS vzala rozhodnutí zpět.

"Nejsme přesvědčeni o erudovanosti firmy," řekla mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Stejná firma EZ ELMONT už městu v rámci opencard zpracovala analýzu za 120 tisíc korun.

Problematická autorská práva

Problémy s projektem opencard několik týdnů hýbou děním na radnici. Praha chtěla od firmy eMoneyServices (EMS) odkoupit autorská práva k opencard a problematický projekt provozovat sama. V posledních dnech ale situace eskalovala.

Firma údajně požádala skoro o 500 milionů korun, což je podle města nepřijatelné. EMS ale tvrdí, že v nabídce uvedla částku 370 milionů korun, kterou považuje za adekvátní.

V úterý navíc přišla s novou variantou, podle níž by Praha zaplatila jen 85 milionů, zbylé peníze by do opencard za příslib budoucího zisku nalili soukromí investoři.

Foto: Aktuálně.cz

Město tlačí čas. V polovině června končí smlouva s EMS, nová dohoda není a není ani jasné, co po tomto datu nastane. Patrně nebude možné vydávat nové karty opencard.

EMS navíc tvrdí, že nemůže garantovat funkčnost systému. Praha proto chystá krizové řešení. Do dvou týdnů od pokynu rady může začít vydávat papírové jízdenky a kupony. Dostali by je pouze noví zákazníci nebo ti, kterým skončí platnost opencard.

Vedení města několik měsíců čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že v roce 2012 prodloužilo spolupráci s EMS.

Nedávno kvůli tomu navíc dostalo milionovou pokutu od antimonopolního úřadu. Politici z TOP 09 ale tvrdí, že údajně nevýhodně nastavené smlouvy z éry primátora Pavla Béma (ODS) neumožňují jiný postup.

Projekt Opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu.

V souvislosti s Opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

 

Právě se děje

Další zprávy