Odklad pro opencard: Firma zaručí provoz do konce června

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
3. 6. 2014 10:09
Magistrát ovšem musí zaplatit peníze, které firmě eMoneyServices dluží.
Foto: René Volfík

Praha - Pražští radní se předběžně dohodli s vlastníkem práv k opencard na prodloužení spolupráce do konce června. Podle stávajících smluv se měl systém ocitnout bez podpory již v polovině měsíce.

Praha však musí urychleně zaplatit alespoň část peněz, které firmě eMoneyServices (EMS) dluží. Radní se na tom se zástupci firmy dohodli na nočním jednání z pondělí na úterý.

Podle radního pro IT Jana Vašíčka rada příští týden schválí zaplacení 21 milionů za licence k 250 tisícům karet, které vydala bez zaplacení. Není však jisté, že to bude stačit - další peníze chce firma za bezdůvodné obohacení a další položky.

"Na finální částce jsme se zatím neshodli. Máme nárok až na 130 milionů korun, částka by se mohla pohybovat kolem 90 milionů," uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný.

Krizový scénář: Papírové kupony

O částce se bude podle Opatrného jednat v příštích dnech, firma chce v úterý navíc představit zcela nový způsob řešení situace.

Podle Vašíčka bude možné díky dohodě vydávat nové karty až do konce měsíce. Firma se podle něj navíc zavázala, že nepodnikne žádné právní kroky, které by magistrátu znemožnily užívat již vydané karty.

Pražané, kteří si budou žádat o novou kartu od 1. července, však s největší pravděpodobností budou muset používat papírovou průkazku a kupony.

Magistrát je údajně schopen zajistit jejich tisk do 14 dnů, umožní mu to rámcová smlouva se Státní tiskárnou cenin. Tisk papírových průkazek a kuponů by vyšel na asi 16 milionů. Každý žadatel by zaplatil 20 korun.

Dopravní podnik ovšem Prahu upozornil, že nemá kapacitu na to, aby zajistil výměnu všech dokladů. "Předprodejní místa by patrně tento nápor nebyla schopna zvládnout," uvedli zástupci podniku.

Potíže může mít i městská knihovna, která kartu používá místo vlastních průkazek.

Licence za půl miliardy

Praha se již několik měsíců snaží s eMoneyServices dohodnout na odkupu licencí a práv k systému. Firma si za ně ovšem řekla téměř půl miliardy, což radní odmítli.

Magistrát uvažuje o vypsání výběrového řízení na zcela nový, otevřený systém. To ovšem může trvat dlouhé měsíce. Prahu už karta stála 1,35 miliardy korun, používá ji 1,2 milionu cestujících.

 

Právě se děje

před 11 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ararat-Armenia obhájil titul v arménské fotbalové lize

Fotbalisté celku Ararat-Armenia získali podruhé za sebou arménský titul. Jerevanský klub, který existuje teprve tři roky, zvítězil v utkání posledního ligového kola nad Noahem 2:0 a udržel před ním první místo.

Ararat-Armenia vyhrál ligu o čtyři body a bude startovat v kvalifikaci Ligy mistrů. Druhý Noah a třetí Alaškert čekají boje o Evropskou ligu.

Dva nejlepší arménské celky se v pátek utkaly také v pohárovém finále. Trofej získal po penaltovém rozstřelu Noah, který byl rovněž založen v roce 2017.

Další zprávy