Gorilí mládě z pražské zoo převezli do Stuttgartu

Pavel Baroch
14. 11. 2011 15:12
Bikira, kterou vychovali ve stejném zařízení, své právě narozené mládě nepřijala
Mládě přisáté k bradavce Bikiry
Mládě přisáté k bradavce Bikiry | Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

Praha - Pětidenní gorilí mládě, které nepřijala jeho matka Bikira, bylo úspěšně převezeno do specializovaného chovatelského zařízení ve Stuttgartu.

V této gorilí "školce" před lety vyrůstala i Bikira, kterou její matka odložila, když jí bylo šest týdnů.

"Potvrzuji, že gorilí mládě bylo úspěšně převezeno do Stuttgartu," sdělil Aktuálně.cz Bobek.

Zdůraznil, že cílem je vrátit mládě mezi příslušníky svého rodu, a nikoli ho vychovat jako domácího mazlíčka, který bude po celý život - 40 až 50 let - fixován na lidi. Takové je i doporučení evropského záchranného programu, s jehož představiteli je vedení pražské zahrady v kontaktu.

K převezení mláděte do zahraničí přistoupilo vedení pražské zoo poté, co se nezdařilo několik pokusů na přiložení k jeho matce Bikiře. Ve Stuttgartu se nyní pokusí začlenit gorilího samečka do tamní skupiny goril.

Bikira dostane antikoncepci

Gorilí samice Bikira dostane znovu šanci na dalšího potomka. Napřed se ji ovšem ošetřovatelé pokusí "naučit", jak se starat o mládě.

"Nasadíme jí antikoncepci," řekl Aktuálně.cz ředitel zoo Miroslav Bobek. Ochranu před otěhotněním pak Bikiře odeberou v okamžiku, pokud bude mít samice Kijivu dalšího potomka.

Kijivu už porodila v pražské zoo tři gorilí mláďata, o které se vždy starala. Právě na jejím příkladě by Bikira mohla péči o potomka odkoukat. "Antikoncepci vysadíme, až když bude mít Kijivu další mládě. Pak Bikiru pustíme znovu do reprodukce," poznamenal Bobek.

Bikiru matka odložila v šesti týdnech.
Bikiru matka odložila v šesti týdnech. | Foto: Stanislav Pecháček

Bikiru její matka také odložila

Bikira prožila celý život v umělém chovu, což se nejspíš podepsalo na tom, že odmítla své mládě. Narodila se v Amsterodamu a kromě Stuttgartu žila ještě v Belfastu.

Do Zoo Praha ji přivezli loni v listopadu právě proto, aby otěhotněla. "Hodně se zajímala o mláďata," řekl Aktuálně.cz ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Její začlenění do gorilí skupiny zpočátku provázely roztržky s ostatními samicemi. Brzy se však do skupiny zapojila a od konce roku se pravidelně pářila se samcem Richardem. Těhotenství Bikiry se prokázalo letos v létě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy