Nejčernější scénář gorilího mláděte v pražské zoo: smrt

Pavel Baroch
10. 11. 2011 12:25
Zahrada se pokusí nechtěné mládě vrátit k matce Bikiře, nebo ho odvezou do ciziny
Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Praha - Zdravotní stav gorilího mláděte, které se v úterý narodilo v pražské zoologické zahradě, zatím nedovoluje chovatelům vyndat ho z inkubátoru a pokusit se ho vrátit v jeho matce Bikiře.

Mládě - s největší pravděpodobností samec - zatím nedokáže udržovat svou tělesnou teplotu, takže musí zůstat v lékařské péči minimálně ještě několik dní.

I kdyby se jeho zdravotní stav relativně rychle zlepšil a nastartovala se mu termoregulace, je velmi nejisté, zda ho matka vůbec přijme. Bikira o své mládě ztratila zájem hned po porodu.

"Pravděpodobnost, že mládě přijme, není příliš velká," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, podle něhož navíc existuje nebezpečí, že návrat k matce nepřežije. "Je riziko, že mládě nemusí přežít," konstatoval Bobek.

Ať se z gorily nestane domácí mazlíček

Pokud to zdravotní stav mláděte dovolí a bude aspoň malá naděje, že se Bikira o svého potomka postará, chce to vedení zoo zkusit. "Když ho přijme, bude to skvělé," řekl ředitel.

Bobek zdůraznil, že cílem je vrátit mládě mezi příslušníky svého rodu a nikoli ho vychovat jako domácího mazlíčka, který bude po celý život - 40 až 50 let - fixován na lidi. Takové je i doporučení evropského záchranného programu, s jehož představiteli je vedení pražské zahrady v kontaktu.

Hledá se i nový domov

Pokud Bikira své mládě nepřijme a malá gorila přežije, chce ji pražská zoo převézt do chovatelského centra v zahraničí, kde mají s podobnými případy už zkušenosti. V cizině by se tamní chovatelé pokusili mládě postupně začlenit do jejich gorilí skupiny. Případný transport už je předjednaný. 

Vedení zoo zatím odmítlo sdělit, kde přesně se "náhradní domov" pro gorilí mládě nachází, uvedlo pouze, že je tam i dospělá gorilí samice a mládě, které se právě do tlupy integruje. 

V pražské zahradě není mezi gorilami nikdo, kdo by mohl Bikiru nahradit. Například samice Kijuvu se stará o vlastní mládě.

Center je po Evropě víc

Podle někdejšího ředitele chomutovské zoo Přemysla Rabase jsou taková kvalitní zařízení například v Británii, Holandsku nebo Německu. "Našlo by se jich po Evropě víc," řekl Aktuálně.cz Rabas.

Do zahraničního zařízení by mládě zamířilo i v případě, že se jeho zdravotní stav v nejbližších dnech nezlepší, takže by se pražští ošetřovatelé nemohli pokusit přiložit ho k matce Bikiře.

"Nechceme jít do něčeho, co je předem ztracené," poznamenal ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Hlavním důvodem, proč se Bikira o své mládě po porodu přestala zajímat, je to, že celý život je v zajetí, už se narodila v zoo.

"Pro Bikiru to je první mládě. Byla vychována uměle, má k lidem blíž, než by bylo záhodno, a ke gorilám dál, než by bylo záhodno," dodal Bobek.

 

Právě se děje

Další zprávy