V pražské zoo se narodila gorila, matka se o ni nestará

Pavel Baroch
9. 11. 2011 11:31
Chovatelé museli gorilí mládě umístit do inkubátoru
Nově narozené gorilí mládě.
Nově narozené gorilí mládě. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - V pražské zoologické zahradě se v úterý večer narodilo další gorilí mládě. Matkou je samice Bikira, která se ke skupině samce Richarda připojila na konci loňského roku.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Těhotenství gorilí samice zjistili pracovníci zoo v létě. Porod začal v úterý v půl třetí odpoledne. Jestli je mládě kluk, nebo holka, se zatím neví.

Vážnou komplikací je, že Bikira mládě odložila. "Ale ještě je šance, že se o mládě postará. Teď jde o to, aby neprochladlo; proto do pavilonu proudí vzduch o teplotě padesát stupňů. Svítí se, aby gorily nešly spát," popsal situaci ve středu večer ředitel Bobek.

"Když se Bikira o mládě nepostará, bude nutné jej odebrat. Rozhodnutí je otázkou nanejvýš několika nejbližších hodin," dodal. Jelikož gorila o mládě nadále nejevila zájem, umístili ho ošetřovatelé v pozdních hodinách do inkubátoru, kde zůstalo i následující den.

Foto: Miroslav Bobek

"Bohužel, na dnešní dopoledne naplánované přiložení mláděte k Bikiře jsme byli nuceni zrušit," konstatoval Bobek. Další postup oznámí zahrada ve čtvrtek.

Čtvrté pražské gorilí mládě

Šestnáctiletá Bikira je po Kijivu druhou gorilí matkou v Zoo Praha. Kijivu porodila tři mláďata.

"Březost Bikiry je pro nás velkou nadějí, že se dočkáme již čtvrtého gorilího mláděte. Vzhledem k tomu, že Bikira bude prvorodičkou, však musíme být připraveni i na komplikace," řekl ředitel Miroslav Bobek koncem června, když se potvrdilo, že je Bikira březí.

Bikira pochází z Amsterodamu

Bikira se narodila v srpnu 1995 v Amsterodamu a neodchovaly ji gorily, ale lidé. Než se zabydlela v pražské zoo, prošla zahradami ve Stuttgartu a Belfastu.

Podívejte se na třetí mládě, které porodila Kijivu:

Právě to, že je odchovaná v zoo, by mohlo být podle prvních odhadů důvodem, proč Bikira své mládě krátce po porodu odložila.

Bikira do zoo přijela na konci listopadu 2010 právě proto, aby se stala matkou. Její začlenění zpočátku provázely roztržky s ostatními samicemi. Brzy se však do skupiny zapojila a od konce roku se pravidelně pářila se samcem Richardem.

Podívejte se, jak se žije pražským koním Převalského v Mongolsku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy