V pražské zoo se narodila gorila, matka se o ni nestará

Pavel Baroch
9. 11. 2011 11:31
Chovatelé museli gorilí mládě umístit do inkubátoru
Nově narozené gorilí mládě.
Nově narozené gorilí mládě. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - V pražské zoologické zahradě se v úterý večer narodilo další gorilí mládě. Matkou je samice Bikira, která se ke skupině samce Richarda připojila na konci loňského roku.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil ředitel zahrady Miroslav Bobek.

Těhotenství gorilí samice zjistili pracovníci zoo v létě. Porod začal v úterý v půl třetí odpoledne. Jestli je mládě kluk, nebo holka, se zatím neví.

Vážnou komplikací je, že Bikira mládě odložila. "Ale ještě je šance, že se o mládě postará. Teď jde o to, aby neprochladlo; proto do pavilonu proudí vzduch o teplotě padesát stupňů. Svítí se, aby gorily nešly spát," popsal situaci ve středu večer ředitel Bobek.

"Když se Bikira o mládě nepostará, bude nutné jej odebrat. Rozhodnutí je otázkou nanejvýš několika nejbližších hodin," dodal. Jelikož gorila o mládě nadále nejevila zájem, umístili ho ošetřovatelé v pozdních hodinách do inkubátoru, kde zůstalo i následující den.

Foto: Miroslav Bobek

"Bohužel, na dnešní dopoledne naplánované přiložení mláděte k Bikiře jsme byli nuceni zrušit," konstatoval Bobek. Další postup oznámí zahrada ve čtvrtek.

Čtvrté pražské gorilí mládě

Šestnáctiletá Bikira je po Kijivu druhou gorilí matkou v Zoo Praha. Kijivu porodila tři mláďata.

"Březost Bikiry je pro nás velkou nadějí, že se dočkáme již čtvrtého gorilího mláděte. Vzhledem k tomu, že Bikira bude prvorodičkou, však musíme být připraveni i na komplikace," řekl ředitel Miroslav Bobek koncem června, když se potvrdilo, že je Bikira březí.

Bikira pochází z Amsterodamu

Bikira se narodila v srpnu 1995 v Amsterodamu a neodchovaly ji gorily, ale lidé. Než se zabydlela v pražské zoo, prošla zahradami ve Stuttgartu a Belfastu.

Podívejte se na třetí mládě, které porodila Kijivu:

Právě to, že je odchovaná v zoo, by mohlo být podle prvních odhadů důvodem, proč Bikira své mládě krátce po porodu odložila.

Bikira do zoo přijela na konci listopadu 2010 právě proto, aby se stala matkou. Její začlenění zpočátku provázely roztržky s ostatními samicemi. Brzy se však do skupiny zapojila a od konce roku se pravidelně pářila se samcem Richardem.

Podívejte se, jak se žije pražským koním Převalského v Mongolsku:

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy