Bikira gorilí mládě nepřijala. Zoo ho pošle do ciziny

Domácí Domácí
11. 11. 2011 15:21
Sameček je zatím v pořádku, bude převezen do speciálního zařízení v cizině
Ošetřovatelé Bikiru uspali a mládě jí přiložili k bradavce.
Ošetřovatelé Bikiru uspali a mládě jí přiložili k bradavce. | Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

Praha - Gorila Bikira nepřijala své nově narozené mládě. Dvoudenního gorilího samečka proto pražští ošetřovatelé odvezou do speciálního zahraničního centra v cizině.

V pražské zoo se v pátek uskutečnily dva pokusy. Oba skončily neúspěšně. "Podstoupili jsme značné riziko ve snaze navrátit mládě k matce a umožnit mu přirozený vývoj," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

"Bikira však o něj nejevila zájem a nakonec můžeme být rádi, že pokusy o návrat k matce přestálo bez úhon," dodal.

Mládě bylo v pátek schopno udržet svou tělesnou teplotu lépe než po narození, a proto se vedení Zoo Praha rozhodlo pokusit se vrátit ho k matce. Ošetřovatelé se o jejich sblížení museli snažit co nejdříve, šance na přijetí mláděte totiž postupem času prudce klesá.

Mládě bylo nejprve umístěno v jedné z ložnic, kam byla vzápětí vpuštěna Bikira. "Bikira k němu přišla a očichala ho. Za celou dobu se ho dotkla jen jednou - vytrhla mu chlupy z hlavy, očichala je a zase odešla. Neměla o něj zájem," řekla chovatelka Iveta Beličáková.

Následoval druhý pokus, který proběhl na základě zkušeností ze Zoo Praha i doporučení zahraničních expertů. Bikira byla uspána a mládě jí bylo přiloženo k prsu.

"Bikira koukla, co to tam má, a chytla ho tak hezky za hlavičku," doplnila Beličáková. "Vypadalo to nadějně. Pak se Bikira zvedla, vzala si mládě do náruče a očichala ho - jenže pak ho zase položila ho a začala chodit po ložnici," dodala Beličáková.

Mládě je v pořádku a v nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, kde je skupina goril vhodná pro jeho pozdější přijetí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy