Bikira gorilí mládě nepřijala. Zoo ho pošle do ciziny

Domácí Domácí
11. 11. 2011 15:21
Sameček je zatím v pořádku, bude převezen do speciálního zařízení v cizině
Ošetřovatelé Bikiru uspali a mládě jí přiložili k bradavce.
Ošetřovatelé Bikiru uspali a mládě jí přiložili k bradavce. | Foto: Miroslav Bobek, ZOO Praha

Praha - Gorila Bikira nepřijala své nově narozené mládě. Dvoudenního gorilího samečka proto pražští ošetřovatelé odvezou do speciálního zahraničního centra v cizině.

V pražské zoo se v pátek uskutečnily dva pokusy. Oba skončily neúspěšně. "Podstoupili jsme značné riziko ve snaze navrátit mládě k matce a umožnit mu přirozený vývoj," řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

"Bikira však o něj nejevila zájem a nakonec můžeme být rádi, že pokusy o návrat k matce přestálo bez úhon," dodal.

Mládě bylo v pátek schopno udržet svou tělesnou teplotu lépe než po narození, a proto se vedení Zoo Praha rozhodlo pokusit se vrátit ho k matce. Ošetřovatelé se o jejich sblížení museli snažit co nejdříve, šance na přijetí mláděte totiž postupem času prudce klesá.

Mládě bylo nejprve umístěno v jedné z ložnic, kam byla vzápětí vpuštěna Bikira. "Bikira k němu přišla a očichala ho. Za celou dobu se ho dotkla jen jednou - vytrhla mu chlupy z hlavy, očichala je a zase odešla. Neměla o něj zájem," řekla chovatelka Iveta Beličáková.

Následoval druhý pokus, který proběhl na základě zkušeností ze Zoo Praha i doporučení zahraničních expertů. Bikira byla uspána a mládě jí bylo přiloženo k prsu.

"Bikira koukla, co to tam má, a chytla ho tak hezky za hlavičku," doplnila Beličáková. "Vypadalo to nadějně. Pak se Bikira zvedla, vzala si mládě do náruče a očichala ho - jenže pak ho zase položila ho a začala chodit po ložnici," dodala Beličáková.

Mládě je v pořádku a v nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, kde je skupina goril vhodná pro jeho pozdější přijetí.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy