Exekutor dostal za zpronevěru osm a půl roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2013 12:00
Pražský vrchní soud udělil exekutorovi Višváderovi trest za zpronevěru 80 miliónů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - Exekutor Jozef Višváder si za zneužití pravomoci a zpronevěru více než 80 milionů korun odpyká 8,5 roku vězení.

Odvolací Vrchní soud v Praze mu v pondělí o rok zpřísnil původní trest. Exekutorovi uložil také pětiletý zákaz jakékoliv činnosti spojené s hmotnou odpovědností.

Exekutorská komora, která neoprávněné jednání Višvádera odkryla, se od jeho činu distancuje. Její prezident, Jiří Prošek, k tomu uvedl: "Ukazuje se, že dohled nad soudními exekutory vykonáváme spolehlivě."

Trestní oznámení podala komora v březnu loňského roku. Neoprávněné nakládání s financemi potvrdil také soud. Podle rozsudku exekutor zpronevěřil takzvanou jistotu, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení - stavební firma Geosan Group.

Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl tuto hotovost v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu Exekutorského úřadu Praha-západ na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností.

Peníze použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů.

Višváder nepopírá, že peníze převedl. Hájil se tím, že nešlo o trestný čin. Částku prý jen včas nestihl vrátit na účet exekutorského úřadu.

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal - argumentoval tím, že Višváder trestný čin spáchal v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Exekutorskou praxí Višvádera se v minulosti zabýval také kárný senát Nejvyššího správního soudu. Za dva prohřešky mu uložil pokutu 1,5 milionu korun.

Na tuto kauzu zareagovala Exekutorská komora i legislativní změnou. Podařilo se jí prosadit, aby v novele exekučního řádu, účinné od 1. ledna 2013, bylo stanoveno, že soudní exekutor má povinnost vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov.

Toto opatření má podle mluvčí Petry Báčové zabránit tomu, aby došlo k eventuálnímu smíšení exekutorových vlastních prostředků a prostředků, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.

 

Právě se děje

Další zprávy