Praha - Případ rodiči uvězněných sourozenců ukazuje, že na některé extrémní situace není český systém péče o děti připravený. A jak říkají odborníci, de facto ani být nemůže.
Dva chlapci ve věku 3 a 1 a půl roku z Prahy byli celý svůj život zavření doma. Policie na to přišla jen náhodou, když na místo vyrazila kvůli stížnosti na partnerskou hádku.
"Je to skutečně extrémní případ," potvrzuje Kateřina Jechová, radní Prahy 2 pro zdravotní a sociální oblast. I policisté říkají, že se s něčím podobným ještě nesetkali.
Zcela zabránit podobným případům zřejmě nelze. "Obecně platí, že by byla prospěšná povinná registrace dětí u pediatra," míní Kateřina Jechová. Jak ale dodává, v této konkrétní kauze by nepomohlo ani to. O existenci dětí totiž nikdo nevěděl, zřejmě ani jejich prarodiče.
O co v případu jde
- Děti v dubnu letošního roku objevila policie, která do bytu přijela vyřešit partnerskou hádku.
- Policisté poté od rodičů zjistili, že děti nikdy nebyly venku, nemají rodné listy a narodily se doma bez lékařské asistence.
- Krajští kriminalisté je proto počátkem října obvinili z trestného činu týrání svěřené osoby.
- Oba partneři skončili ve vazbě a hrozí jim až dvanáct let vězení.
Pamatujete podobný případ?
Je to případ poměrně extrémní. O ničem podobném jsme se nedozvěděli. Děti byly svěřeny do náhradní péče. Původně jsme ani nevěděli, jak byly děti objeveny. Důvod, proč tam policie šla, s nimi nesouvisel.
Dá se podobným případům předcházet?
Systémově by do určité míry nejspíš pomohla povinná registrace u pediatra, i když v tomto případě pravděpodobně ne. Děti nebyly ani zapsané na matrice a nechodily k lékaři. Myslím si ale, že by pomohla hlavně větší vnímavost okolí.
Víte, proč rodiče svoje děti izolovali?
Údajně to udělali proto, aby je ochránili před vnějším světem. Pravděpodobně o nich nevěděli ani prarodiče.