Další radnice za miliardu. Praha 10 plánuje obří stavbu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 12. 2012 5:10
Nové radnice za stamiliony plánuje i Praha 7, 8 a 12. Občané jsou proti
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hned čtyři pražské městské části zvažují, že si postaví novou radnici. Plány politiků vyjdou na miliardy korun.

To se ale nelíbí občanům. Zvláště ve chvíli, kdy politici často rozhodují o této důležité otázce bez jednání s veřejností.

K už známým projektům se tento týden připojila Praha 10 pod vedením starosty Milana Richtera (ODS).

Zastupitelstvo se rozhodlo vypsat architektonickou soutěž na stavbu polyfunkčního centra ve Strašnické, jehož součástí by byly kanceláře úřadu. Soutěž by měla být vypsána na 1 miliardu korun.

Radnice uvažuje o zastavění plochy 20 tisíc metrů čtverečních. Současné sídlo úředníků ve Vršovické má přitom jen 4,5 tisíce. Ze soutěže by měly vzejít návrhy, jak volnou plochu komerčně využít.

Podle mluvčího Jana Charváta je soutěž součástí snahy o nalezení nejlepší varianty. Městská část současně zkoumá, na kolik by vyšla oprava stávajícího sídla. "Analýzu i výsledek architektonické soutěže budeme mít k dispozici v průběhu příštího roku. Pak se rozhodneme, která varianta je pro nás výhodnější," uvedl Charvát.

Podobný projekt už dříve schválila i Praha 8. Ta chce vystavět víceúčelové centrum Nová Palmovka za 1,14 miliardy korun na rohu ulic Zenklova a Sokolovská. Většinu budou tvořit prostory pro obchody a kanceláře, do zbytku by se přestěhovali úředníci.

Až 800 milionů hodlá za nové sídlo utratit Praha 7. Ve hře jsou momentálně dvě varianty, stavba takzvané Argentinské hvězdy naproti holešovické tržnici nebo rekonstrukce budovy Merkuria v Argentinské ulici. Novou radnici chce i Praha 12, ta má ale v plánu utratit maximálně půl miliardy.

Kromě horentních sum mají stavby i další společné rysy - protestují proti nim místní občané. V Praze 10 se občanská sdružení podle svých slov dozvěděla o chystané architektonické soutěži až na poslední chvíli. Mluvčí radnice tvrdí, že občané byli informováni dostatečně a včas.

Občanská sdružení záměr označují za špatně připravený. Zastupitelstvo si podle nich mělo nejdříve zjistit, na kolik by přišla oprava současného sídla, a teprve poté vypisovat soutěž.

Taková studie měla být hotová už na konci loňského roku, zatím ji ale radnice nezpracovala. Vydávat 5 milionů na soutěž se občanům zdá předčasné.

"Trváme na skutečném veřejném projednání této problematiky s širokou veřejností, protože jde o zásadní zásah do veřejného prostoru i velmi významnou investici z rozpočtu naší městské části," upozorňuje Ivana Mádrová z o. s. Útulné Strašnice.

Miliardový projekt se svými občany neprobírala radnice Prahy 8, kde záměr prošel těsně před volbami o jediný hlas. "Nesouhlasíme s utajeným způsobem prosazování výstavby centra i s netransparentním výběrem architekta a realizátora projektu," uvedl Petr Vilgus ze Strany zelených.

Podle městské části bylo vše transparentní. Občané údajně dali dostatečný souhlas s výstavbou tím, že ve volbách zvolili strany, které měly novou radnici ve svém programu.

O názory občanů zjevně nestojí ani v Praze 7, kde zamítli vypsání referenda. Občané se v něm chtěli vyjádřit hlavně k ceně radnice. Když referendum nařídil Nejvyšší správní soud, oznámil starosta Martin Ječmének (ODS), že se obrátí na Ústavní soud.

 

Právě se děje

Další zprávy