Čižinský může kandidovat. Úřad ověřoval podpisy zodpovědně, rozhodl soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 9. 2018 14:56
Téměř neznámé uskupení napadlo i to, jakým způsobem Čižinského hnutí získalo podpisy 96 tisíc občanů.
Lídr iniciativy Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. 31. 8. 2018
Lídr iniciativy Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. 31. 8. 2018 | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Hnutí Praha Sobě kolem starosty Prahy 7 Jana Čižinského může kandidovat do pražského zastupitelstva. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který zamítl žalobu uskupení protiPIRÁTSKÁ kandidátka, aby kandidaturu neuznal.

Téměř neznámé uskupení totiž napadlo to, jakým způsobem Čižinského hnutí získalo podpisy 96 tisíc občanů. Podezíralo je mimo jiné z toho, že si hlasy kupovalo. Možnost, že by úřady či soud u každého petenta ověřovaly, zda petici skutečně podepsal, označil soud za utopický. Registrační úřad podle něj při kontrole postupoval zodpovědně - vyřadil jich totiž 5393.

ProtiPIRÁTSKÁ kandidátka také napadla to, že Čižinský "pro jistotu" podal ještě druhou kandidátku jako politická strana, pokud by náhodou magistrát hlasy pod petičními archy neuznal.

Soud sice připustil, že tím došlo k porušení procesu podávání kandidátních listin, když stejní lidé byli zapsaní na dvou kandidátkách. "Je ale podstatné, že překážky byly odstraněny," rozhodl a poukázal na to, že druhá kandidátka byla včas stažena. ProtiPIRÁTSKÁ kandidátka neuspěla ani se zpochybněním nasbíraných podpisů.

Registrace Praha Sobě podle soudu nemohla protiPIRÁTSKOU kandidátku poškodit. Obě byly registrovány ve stejný den. "Napadeným rozhodnutím tedy nebylo zasaženo do významného práva navrhovatelky zúčastnit se voleb a soutěže politických stran," stojí v usnesení soudkyně Naděždy Řehákové.

Sama žaloba přitom vzbuzuje od počátku pochybnosti - byl pod ní sice podepsán lídr kandidátky, 79letý architekt Karel Vrana, ten však deníku Aktuálně.cz přiznal, že mohl být k podání stížnosti zneužit.

"Soud rozhodl tak, jak jsme předpokládali. Jdeme tedy do voleb s hlasy stovky tisíc Pražanů v zádech a velkou šancí zvítězit. Otázka je, kdo se natolik bojí změny v hlavním městě, že se pokusil přání Pražanů zpochybnit. Odpověď je podle všeho nutné hledat v politických kontaktech advokátní kanceláře, která žalobu připravila a podle všeho i iniciovala," reagoval na verdikt Čižinský

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy