Porouchal se horkovod, na 40 tisíc Pražanů je bez tepla

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 1. 2014 13:40
Havárie se dotkla Vinohrad, Vršovic a Strašnic
Ilustrační foto,
Ilustrační foto, | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Dvě noční havárie horkovodu v Praze přerušily dodávky tepla pro asi 40 tisíc lidí na Vinohradech, ve Vršovicích a Strašnicích. Domácnosti byly bez přívodu tepla ještě dnes dopoledne.

Pražská teplárenská začala s obnovením dodávek na většině míst po poledni, na sídlišti Skalka však bude problém odstraněn až v odpoledních nebo večerních hodinách. Uvedl to mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.

Za vznikem havárie mohly podle Ježdíka stát nedávné teplotní výkyvy, ale přesné příčiny se teprve zjišťují. "I přes zimní počasí obyvatelům nehrozí bezprostřední nebezpečí. Nicméně doufáme, že se dodávky tepla podaří v plné míře obnovit co nejdříve. Teď musíme zjistit, zda se takovýmto událostem dá nějak předejít," sdělil pražský primátor Tomáš Hudeček.

Na Vinohradech a ve Vršovicích je podle Ježdíka havárie horkovodu u křížení ulic Ruská a Litevská. Podle hlášení na non-stop lince společnosti se výpadek dodávek tepla týká Edenu, Bohdalce a ulic Vinohradská, Ruská, Vršovická, Záběhlická a Nad Vršovskou horou.

Zatopené objekty a školy bez tepla

Mluvčí Prahy 10 Jan Charvát oznámil, že na místě oprav byly horkou vodou zatopeny některé objekty, na místě museli zasahovat hasiči. Druhá porucha je ve Strašnicích, podle linky Pražské teplárenské postihlo přerušení dodávek tepla sídliště Skalka a Solidarita.

"Závady jsou postupně odstraňovány a u 90 procent postižených odběratelů by dodávky podle sdělení Pražské teplárenské měly být postupně obnoveny již po polední," sdělil Charvát.

Od tepla je odpojeno také šest základních škol a třináct mateřských škol ve Vršovicích, řekl Charvát. Bez tepla byla i jedna budova jeslí, radnice v budově umístila přímotopy. Školy zatím nebyly zavřeny.

"Ředitelé mohou dát volno z provozních důvodů, nicméně ne ve chvíli, kdy jsou děti už ve škole, protože rodiče by se na to nestihli připravit. Dle aktuálního vývoje s opravou zvážíme další kroky včetně převozu dětí do jiných, nezasažených škol," řekl Charvát. Teplem a teplou vodu není zásobena ani radnice desáté městské části.

Radnice vyzvala občany, aby informace o rozsahu výpadku v dodávkách tepla a o změnách psali na facebookový profil městské části. "Doporučujeme všem občanům, kteří chtějí mít aktuální zprávy z úřadu Prahy 10, aby registrovali své telefonní číslo do systému zasílání informačních SMS. Vše potřebné najdete na adrese http://sms.praha10.cz," uvedla místostarostka Ivana Cabrnochová.

Postiženo je i část území Prahy 2, školy a úřady na ní ale problémy s teplem nemají. Podle Ilony Chalupské z tiskového oddělení radnice mají všechny školy i úřady na území Prahy 2 své vlastní kotle.

V oblasti je i Fakultní nemocnice Královské Vinohradská nemocnice. Ta podle dostupných informací povolala topiče, který uvedl do provozu záložní zdroj. Pacienti by tak bez tepla být neměli.

Česko v těchto dnech zažívá zatím nejstudenější dny letošní zimy, teploty klesají hluboko pod bod mrazu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

Pracovníci Finanční správy zatím vyřídili první žádosti o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali 662 953 112 Kč. Letos podalo daňové přiznání zatím 1 180 678 lidí. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost generálního pardonu do konce června a úřady tak očekávají ještě víc než půl milionu podání.

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí stejné datum - 1. 4. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od tohoto data - tedy od okamžiku, kdy skončila "uzávěrka" pro podání daňového přiznání.

Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

Další zprávy