Přes noc udeřily mrazy, silnice na severu Čech kloužou

ČTK ČTK
25. 1. 2014 13:40
Na Benešovsku na zledovatělé silnici havaroval osobní vůz.
Námraza. Ilustrační foto
Námraza. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Přes noc řadě míst republiky udeřily mrazy, silničáři zejména na severu Čech radí opatrnost. V Libereckém kraji klesají teploty až k 13 stupňům pod bodem mrazu a při těchto teplotách už sůl na silnicích ztrácí účinnost.

Na severu a severovýchodě země klesaly místy až pod minus 15 stupňů Celsia. Největší mráz meteorologové naměřili na Lysé hoře v Beskydech, kde teplota sestoupila na minus 18,6 stupně. Teplotní rekordy ale nepadly.

I na hlavních tazích zejména v horských a podhorských oblastech leží zbytky sněhu a silnice mohou namrzat. V kraji se v sobotu ráno teploty pohybovaly od šesti do 13 stupňů pod nulou, nejchladněji bylo v horách. Všechny komunikace jsou sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost.

V Ústeckém kraji je přeci jen o něco tepleji - od čtyř do devíti stupňů pod nulou. Většinou nesněží, přeháňky se objevují jen ojediněle. Hlavní tahy jsou většinou holé, v oblasti Krušných hor ale mohou i na hlavních silnicích ležet zbytky sněhu, a silničáři proto radí jezdit opatrně.

Na východě Čech zůstává na vedlejších silnicích zledovatělý sníh. Řidiči by měli být opatrnější v Krkonoších, na Trutnovsku a v regionu Hlinska na Chrudimsku. Rozbředlý shíh se nachází na silnicích u Lanškrouna na Orlickoústecku.

V Pardubickém a Královéhradeckém kraji teploty na některých místech klesly až na minus 17 stupňů.

V ostatních částech Česka tak mrazivo nebylo, noční teplotní minima meteorologové naměřili většinou mezi minus třemi až minus sedmi stupni Celsia. Třeba ve Varnsdorfu na Děčínsku ale zaznamenali minus 11,8 stupně. Nejmenší mráz zaznamenala měřicí stanice v Českých Budějovicích, bylo tam minus 1,4 stupně Celsia.

Na Vysočině v noci místy sněžilo a mrzne. Na vozovkách nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá drtí. Teplota v kraji k ránu klesla až šest stupňů pod nulu.

Silničáři měli venku kolem 50 sypačů, nejvíc jich jezdilo na Žďársku. Hustěji sněžilo i kolem Pelhřimova. Řidiči by měli jezdit opatrně hlavně na silnicích nižších tříd. "Tam je ta vrstva sněhu ujetá a začíná ledovatět," upozornil dispečer.

Nehoda na namrzlé vozovce

Většina středočeských silnic je dnes ráno sjízdná pouze se zvýšenou opatrností. Řidiči by měli být velmi opatrní na všech rychlostních silnicích i silnicích nižších tříd. Na některých místech v kraji se tvoří ledovka, policie ráno v kraji zaznamenala jednu nehodu na namrzlé vozovce u obce Jankov na Benešovsku.

Na jihu Moravy jsou vedlejší silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Jde hlavně o výše položené komunikace druhých a třetích tříd. Na některých místech Blanenska, Vyškovska nebo Znojemska je stále slabá vrstva sněhu, krytá posypem.

Na silnicích ve Zlínském kraji se dnes místy tvoří námraza. Silničáři nabádají k opatrnosti zejména na rychlostní silnici mezi Otrokovicemi a Holešovem nebo na kopci Sirákov mezi zlínským a vsetínským okresem. Na Kroměřížsku se mohou vytvářet sněhové jazyky, sníh leží na silnici také u Horní Bečvy na Vsetínsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy