Česko má za sebou mrazivou noc, Jizerka hlásí -25 °C

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2014 11:15
Nejnižší noční teploty se až do středy budou pohybovat kolem 10 °C pod bodem mrazu.
Sobota 12. ledna 2014. Zasněžený a zamrzlý rozcestník na hřebenu Orlických hor (cca 1050 m.n.m.) v době, kdy mělo oficiálně vládnout teplo...
Sobota 12. ledna 2014. Zasněžený a zamrzlý rozcestník na hřebenu Orlických hor (cca 1050 m.n.m.) v době, kdy mělo oficiálně vládnout teplo... | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc v letošním roce. Na třetině měřicích stanic teploty klesly pod minus 15 stupňů Celsia. Jizerka v Jizerských horách hlásí kolem minus 25 stupňů, ukazují to data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Další dny a noci už by tak mrazivé být neměly, s výjimkou severu Moravy, pro který meteorologové prodloužili varování před silným mrazem.

"Zatímco na stanici Jizerka, umístěné přímo v osadě Jizerka mezi obytnými domy, se teplota vzduchu těsně přiblížila minus 25 stupňům Celsia, na cca kilometr vzdálené stanici Jizerka-rašeliniště teplota v neděli ráno klesla až pod minus 25 stupňů," uvedl ČHMÚ na webu. Jeho pracovník upřesnil, že na stanici Jizerka-rašeliniště naměřili minus 25,6 stupně Celsia.

Průměrná teplota v noci sestoupila za celé území České republiky 12,7 stupně pod nulu. V západních Čechách byl průměr minus osm stupňů, na východě Čech a na severu Moravy pod minus 14 stupňů Celsia. Ve Smědavě v Jizerských horách zaznamenali mráz 20,7 stupně, na Lysé hoře v Beskydech minus 20,3 stupně Celsia. Jinde v severovýchodní polovině Česka se teploty většinou pohybovaly mezi minus 15 a 20 stupni, řekl ČTK meteorolog.

Mrazy postupně poleví

Teplotu nad minus deset stupňů Celsia naměřila necelá pětina stanic. V Krušných horách a na Šumavě tentokrát taková zima nebyla, protože chladný a suchý vzduch do Česka proudí od severovýchodu a do Jizerských hor dorazil dřív než na jihozápad Čech. Třeba v Domažlicích, kde byl v noci na neděli mráz nejmenší, naměřili minus 5,2 stupně Celsia, uvedl meteorolog.

Pro Moravskoslezský kraj, Jesenicko a Šumpersko v Olomouckém a Vsetínsko ve Zlínském kraji meteorologové prodloužili varování před silným mrazem. V noci na pondělí zde teploty mohou klesat pod minus 12 stupňů Celsia.

ČHMÚ doporučuje teple se oblékat a omezit pobyt venku pro malé děti, nemocné a staré lidi. Mrazy zde mají polevit v pondělí po 10:00.

V ostatních částech Česka se budou podle meteorologa mrazy mírnit, hlavně v Čechách a postupně i na Moravě by se mohly denní maxima dostávat i slabě nad nulu. Nejnižší noční teploty se ale až do středy budou pohybovat kolem deseti stupňů pod bodem mrazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy