Aspoň tam nebude osmipatrová hrůza, vysvětluje starosta, proč přes slib podpořil výstavbu u Pařížské

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 6. 2018 13:12
Zastupitelé Prahy 1 odhlasovali připomínku k Metropolitnímu plánu, která schvaluje zastavění piazzetty u hotelu InterContinental.
Piazzetta před hotelem InterContinental na pražském Starém Městě.
Piazzetta před hotelem InterContinental na pražském Starém Městě. | Foto: ČTK

Praha - Na sociálních sítích se zvedla vlna nevole proti tomu, že zastupitelé městské části Praha 1 na úterním zasedání odhlasovali možnost zastavět piazzettu u hotelu InterContinental na Starém Městě.

Pro připomínku k Metropolitnímu plánu, která zastavění volného prostranství jednopatrovou budovou umožňuje, hlasoval i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Ten se přitom ještě na začátku května účastnil protestů proti zastavění piazzetty a sliboval, že nic takového nedopustí.

"Veřejně oznamuji, že jsme proti zastavění tohoto místa a uděláme všechno pro to, abychom pro občany tento prostor v samého historickém jádru města zachovali," napsal starosta 9. května na Facebook. Tam zveřejnil i fotografie z protestní akce, které se účastnil v tričku s nápisem "stop stavbě".

Postup radnice kritizoval mimo jiné opoziční zastupitel za zelené Petr Kučera. "Rozlučte se s náměstím Miloše Formana. Víte, jak si Lomecký a jeho parta představují stop výstavbě u InterContinentalu? Doporučili zastavět náměstí jednopatrovou budovou," napsal politik na svém Facebooku. Dodal, že zastupitelstvo také schválilo připomínku k Pařížské ulici, aby byla čtvrťovou třídou. "Což znamená navýšení podlažnosti okolních budov o dvě patra," dodal.

Lomecký teď ale vysvětluje, že hlasováním pro jednopatrovou budovu chtěl zabránit tomu, aby na místě vyrostl až osmipodlažní dům, což podle něj hrozilo v případě, že by Praha 1 připomínku nepodala.

Deník Právo před časem informoval, že koncový majitel pozemků, tedy společnost J&T, chce na piazzettě postavit vysokou administrativní budovu. Proti tomu se zvedl odpor místních a odmítala to i městská část.

"Považoval jsem za rozumnější kompromis, který vznikl od koaličních partnerů, omezit to na jedno nadzemní podlaží, než abych šel cestou toho, že budu jako Don Quijote jediný hlasovat proti," řekla starosta Aktuálně.cz. "Smyslem bylo zabránit stavbě té osmi- nebo desetipatrové hrůzy, která tam měla stát," dodal.

Varianta, že by betonové náměstíčko zůstalo nezastavěné, se podle Lomeckého prosadit nedala. "Já se domnívám, že ve chvíli, kdy nemůžete jako politik prosadit maximum a sto procent, tak se máte přiklonit k variantě, která je pro vás výrazně lepší," dodal.

Co ale na piazzettě vyroste, zatím není jasné, návrh podle starosty vzejde z mezinárodní architektonické soutěže. "Já se domnívám, že by tam mohl vzniknout nějaký prostor se zahrádkami a posezením do výše jednoho patra a na té střeše by byly stromy nebo něco podobného, to by řešilo celou situaci," nastínil Lomecký.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy