Aspoň tam nebude osmipatrová hrůza, vysvětluje starosta, proč přes slib podpořil výstavbu u Pařížské

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 6. 2018 13:12
Zastupitelé Prahy 1 odhlasovali připomínku k Metropolitnímu plánu, která schvaluje zastavění piazzetty u hotelu InterContinental.
Piazzetta před hotelem InterContinental na pražském Starém Městě.
Piazzetta před hotelem InterContinental na pražském Starém Městě. | Foto: ČTK

Praha - Na sociálních sítích se zvedla vlna nevole proti tomu, že zastupitelé městské části Praha 1 na úterním zasedání odhlasovali možnost zastavět piazzettu u hotelu InterContinental na Starém Městě.

Pro připomínku k Metropolitnímu plánu, která zastavění volného prostranství jednopatrovou budovou umožňuje, hlasoval i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Ten se přitom ještě na začátku května účastnil protestů proti zastavění piazzetty a sliboval, že nic takového nedopustí.

"Veřejně oznamuji, že jsme proti zastavění tohoto místa a uděláme všechno pro to, abychom pro občany tento prostor v samého historickém jádru města zachovali," napsal starosta 9. května na Facebook. Tam zveřejnil i fotografie z protestní akce, které se účastnil v tričku s nápisem "stop stavbě".

Postup radnice kritizoval mimo jiné opoziční zastupitel za zelené Petr Kučera. "Rozlučte se s náměstím Miloše Formana. Víte, jak si Lomecký a jeho parta představují stop výstavbě u InterContinentalu? Doporučili zastavět náměstí jednopatrovou budovou," napsal politik na svém Facebooku. Dodal, že zastupitelstvo také schválilo připomínku k Pařížské ulici, aby byla čtvrťovou třídou. "Což znamená navýšení podlažnosti okolních budov o dvě patra," dodal.

Lomecký teď ale vysvětluje, že hlasováním pro jednopatrovou budovu chtěl zabránit tomu, aby na místě vyrostl až osmipodlažní dům, což podle něj hrozilo v případě, že by Praha 1 připomínku nepodala.

Deník Právo před časem informoval, že koncový majitel pozemků, tedy společnost J&T, chce na piazzettě postavit vysokou administrativní budovu. Proti tomu se zvedl odpor místních a odmítala to i městská část.

"Považoval jsem za rozumnější kompromis, který vznikl od koaličních partnerů, omezit to na jedno nadzemní podlaží, než abych šel cestou toho, že budu jako Don Quijote jediný hlasovat proti," řekla starosta Aktuálně.cz. "Smyslem bylo zabránit stavbě té osmi- nebo desetipatrové hrůzy, která tam měla stát," dodal.

Varianta, že by betonové náměstíčko zůstalo nezastavěné, se podle Lomeckého prosadit nedala. "Já se domnívám, že ve chvíli, kdy nemůžete jako politik prosadit maximum a sto procent, tak se máte přiklonit k variantě, která je pro vás výrazně lepší," dodal.

Co ale na piazzettě vyroste, zatím není jasné, návrh podle starosty vzejde z mezinárodní architektonické soutěže. "Já se domnívám, že by tam mohl vzniknout nějaký prostor se zahrádkami a posezením do výše jednoho patra a na té střeše by byly stromy nebo něco podobného, to by řešilo celou situaci," nastínil Lomecký.

 

Právě se děje

před 4 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy