Archeologové při opravě Václavského náměstí objevili dřevěný vodovod z 18. století

Domácí Domácí
4. 9. 2018 11:51
Historický vodovod prochází v podélném směru středem Václavského náměstí, a to v hloubce asi jednoho metru.
Stojan a čep nalezené v 60. letech 20. století při stavbě podchodu.
Stojan a čep nalezené v 60. letech 20. století při stavbě podchodu. | Foto: Muzeum hl. m. Prahy

Praha - Archeologové objevili v dolní částí Václavského náměstí téměř 300 let starý dřevěný vodovod. "Historický vodovodní řad z poloviny 18. století byl zatím odhalen v délce více než dvaceti metrů," upřesnila Olga Šámalová z Muzea hlavního města Prahy.

Historický vodovod prochází v podélném směru středem Václavského náměstí, a to v hloubce asi jednoho metru. Potrubí je složeno z borových kmenů. Borové dřevo bohaté na pryskyřici lépe odolává zahnívání a tlení v zemi.

"Kmeny stromů byly zpravidla zbaveny kůry a podélně provrtány nebozezem. Takto vzniklé dřevěné roury o délce tři až čtyři metry a s průtočným otvorem o průměru asi pět centimetrů byly posléze vzájemně spojeny do vodovodního řadu železnými objímkami - zděřemi," vysvětluje Šámalová, jak systém potrubí fungoval.

V jednom z kmenů byl zakolíkovaný otvor, aby na tomto místě mohla být později připevněna svislá dřevěná roura s kohoutkem určena k odběru vody.

K objevu, kdy je zcela výjimečně zachována souvislá linie vodovodu, došlo v souvislosti s rekonstrukcí dolní části Václavského náměstí. Dosud bylo toto potrubí v takové výjimečné podobě k vidění v Praze před půlstoletím při výstavbě podchodu ve středu náměstí v roce 1967.

První veřejný vodovod vznikl na Novém Městě pražském po jeho založení. Na někdejší Koňský trh proudila voda z osady Rybník a z pramenišť v novoměstském hradebním příkopu dřevěným potrubím. Od konce 15. století byl v Praze zřízen systém zásobování vodou.

Plán vodovodu z hradebního příkopu Nového Města.
Plán vodovodu z hradebního příkopu Nového Města. | Foto: Muzeum hl. m. Prahy
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje. Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

Další zprávy