Ženě zůstal po operaci v břiše drén, soud zamítl dovolání

ČTK ČTK
22. 6. 2015 11:33
Pacientka ležela v nemocnicích v Domažlicích a v Plzni, v obou zařízeních prodělala sérii komplikovaných zákroků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání ženy, která požadovala od nemocnic v Domažlicích a Plzni téměř milion za údajné chyby při zdravotní péči, vysoudila však jen 58 200 korun.

V obou zařízeních prodělala sérii komplikovaných zákroků. Po jednom jí v břiše zůstal kus spínacího špendlíku a zapomenutý drén.

NS rozhodl před časem bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v soudní databázi.

Přišla na operaci kýly

Žena v roce 2005 přišla do Domažlické nemocnice kvůli operaci brániční kýly. Po zákroku se objevily komplikace, zejména protržení jícnu, které si vyžádaly sérii dalších operací.

Péči převzala Fakultní nemocnice Plzeň. Zapomenutý dvaceticentimetrový drén působil ženě bolesti, na jejichž příčinu se později přišlo při rentgenu.

Okresní soud Plzeň-město žalobu zcela zamítl. Dospěl k závěru, že zdravotníci postupovali lege artis, tedy v souladu s aktuálními poznatky lékařské vědy.

V odvolacím řízení Krajský soud v Plzni ženě přiznal alespoň 58 200 korun od Fakultní nemocnice Plzeň za komplikace spjaté se zapomenutým drénem.

Některými dalšími ženinými námitkami se krajský soud nezabýval, což pacientka následně zkritizovala v dovolání.

Nepřípustná novota

Podle NS však pacientka v odvolacím řízení skutečně uplatnila takzvanou nepřípustnou novotu - tedy argument, který nebyl zmiňován u soudu prvního stupně.

Šlo o tvrzení, že újma na zdraví měla příčinu už v nedostatcích předoperačního vyšetření nebo při použití takzvaného stentu, případně při zavádění kalibrační sondy.

Případem se v minulosti zabývala také policie. V roce 2007 věc odložila.

Vycházela ze znaleckého posudku Ústřední vojenské nemocnice Praha, ze kterého vyplynulo, že zdravotní stav žalobkyně odpovídá dlouhé hospitalizaci, komplikovanému průběhu léčení spojenému s mnoha operacemi a dlouhodobému pobytu na ARO při umělé plicní ventilaci.

Postup lékařů při léčbě komplikací lze prý hodnotit jako správný.

 

Právě se děje

Další zprávy