Za špachtli zapomenutou v těle ženy nepadl žádný trest

ČTK ČTK
27. 8. 2013 16:59
Obžalovaný byl lékař a tři zdravotní sestry, žena žila se špachtlí v břiše 5 měsíců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Za špachtli zapomenutou v břiše pacientky nebude nikdo potrestán. Krajský soud v Brně totiž v úterý v odvolacím řízení zprostil obžaloby zdravotní sestru, která se v roce 2009 na operaci pacientky podílela.

Zamítl také odvolání státního zastupitelství a potvrdil verdikt okresního soudu, který jednoho lékaře a dvě sestry zprostil obžaloby už v březnu.

Všichni zdravotníci v případu jsou tak podle soudu nevinní a rozhodnutí soudu je podle soudkyně Světlany Bartošové konečné.

Mezi obžalovanými byl jeden lékař a tři zdravotní sestry. Zdravotníci zapomněli špachtli v břiše pacientky v roce 2009, žena prý v bolestech čekala pět měsíců na nápravu.

Podle dřívějšího verdiktu soudu se nepodařilo jasně určit, kdo zhruba třiceticentimetrový nástroj v těle pacientky zanechal. Lékaře a dvě sestry soud v březnu zprostil obžaloby a u jedné sestry konstatoval ublížení na zdraví. Trest ale nedostala a v úterý ji soud obžaloby zprostil.

Operace byla podle lékaře komplikovanější, než se původně předpokládalo. Všichni obžalovaní u soudu v úterý buď sami nebo prostřednictvím svých obhájců odmítli svoji vinu.

Lékař: Špachtle ji neohrozila na životě

Operující lékař zdůraznil, že zapomenutá špachtle pacientku neohrozila na životě, ani ji trvale nepoškodila. Odvolání a opětovné projednání případu iniciovalo státní zastupitelství a obhájce odsouzené zdravotní sestry, který trval na její nevině.

"Poškozená měla silné bolesti břicha migrující ze strany na stranu, které ji omezovaly v běžném životě," stojí ve spisu. Podle státního zástupce měl lékař, který operaci prováděl, uvažovat o následných bolestech pacientky a hledat jejich příčinu mnohem dříve.

Sterilizační sestra údajně podle dřívějšího rozsudku pochybila tím, že důsledně nekontrolovala nástroje.

Ivančická nemocnice po uveřejnění celého případu přijala celou řadu preventivních opatření, aby se podobná situace neopakovala. Nově existuje přesný seznam nástrojů, který pomáhá instrumentářkám evidovat případné ztráty.

Před operací se také pořizuje kontrolní snímek síta, na němž se lékařské nástroje nachází.

 

Právě se děje

Další zprávy