V Plzni zbourali kulturní dům, náhradou je obří centrum

ČTK ČTK
17. 5. 2012 9:39
Na ploše by měla vyrůst stavba multifunkčního objektu Corso Americká za 2,5 miliardy
Někdejší Dům kultury Inwest.
Někdejší Dům kultury Inwest. | Foto: Stránky DK Inwest

Plzeň - Plzeňský kulturní dům Inwest byl zbořen, halda suti, která po něm v centru města zůstala, bude do července odstraněna.

Na vyčištěné ploše by měla vyrůst stavba multifunkčního objektu Corso Americká za 2,5 miliardy Kč.

Česká developerská firma Amádeus, která je investorem stavby, požádá v červenci o územní rozhodnutí, stále je reálné postavit objekt do konce roku 2014, řekl zástupce investora Jan Petřík.

Projekt však čelí kritice občanských aktivistů.

"Původně měla demolice trvat dva měsíce, ale byla hotová za šest týdnů," dodal Petřík.

Nedávný nález azbestu v sutinách byl podle něj marginálií. Šlo prý jen o pár metrů čtverečních desek pro přichycení poutače. Dům prohlédlo kvůli azbestu už mnohokrát spousta lidí, uvedl Petřík.

Investor rozeslal projektovou dokumentaci plánované stavby dotčeným orgánům a zpět už dostal 90 procent vyjádření, většinou kladných.

"Nyní diskutujeme s architekty města ztvárnění objektu. Čekáme, až s tím budou spokojeni," řekl Petřík. Žádné zásadní rozpory mezi radnicí a investorem prý nepanují.

"Město nastavilo regulační podmínky a my jsme udělali mnoho vstřícných kroků a některé dolaďujeme," dodal.

Proti stavbě 11 tisíc podpisů

Občanská sdružení, která napadla soudně například i demolici, by si podle jejich mluvčího Martina Marka přála, aby po "kulturáku" zůstala plocha volná pro zeleň, tedy aby se v lokalitě změnil územní plán.

Investor plánuje stavbu moderního obchodního centra.
Investor plánuje stavbu moderního obchodního centra. | Foto: www.amadeus-real.cz

Proti stavbě obřího domu nasbírali aktivisté zhruba 11.000 podpisů, chtějí být účastníky územního řízení a snaží se prosadit vyhlášení místního referenda, které má stavbě zabránit.

Potřebných 13.500 podpisů chtějí mít do září, aby se referendum konalo společně s krajskými volbami.

"Několikrát už jsem jim nabízel, ať se sejdou a řeknou nám, co konkrétně jim vadí. Dnes to vypadá, že nechtějí vůbec diskutovat, ale jenom to zmařit," uvedl Petřík.

Náhrada za zmařenou investici

Pokud by aktivisté s referendem u zastupitelů uspěli, mohl by investor uplatňovat u města náhradu za zmařenou investici.

"Vycházeli jsme z platné územně plánovací dokumentace. Pokud by ji město změnilo, tak vzniká odpovědnost za porušení pravidel hry," řekl Petřík.

Amádeus se v rozeslané dokumentaci zavázal, že nejvíce 45 procent prostoru v Corsu Americká budou tvořit obchodní plochy, zbytek byty, kulturní a relaxační prostory, kanceláře, ale i venkovní amfiteátr na střeše.

Z Americké třídy vznikne bulvár.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy