V Plzni zbourali kulturní dům, náhradou je obří centrum

ČTK ČTK
17. 5. 2012 9:39
Na ploše by měla vyrůst stavba multifunkčního objektu Corso Americká za 2,5 miliardy
Někdejší Dům kultury Inwest.
Někdejší Dům kultury Inwest. | Foto: Stránky DK Inwest

Plzeň - Plzeňský kulturní dům Inwest byl zbořen, halda suti, která po něm v centru města zůstala, bude do července odstraněna.

Na vyčištěné ploše by měla vyrůst stavba multifunkčního objektu Corso Americká za 2,5 miliardy Kč.

Česká developerská firma Amádeus, která je investorem stavby, požádá v červenci o územní rozhodnutí, stále je reálné postavit objekt do konce roku 2014, řekl zástupce investora Jan Petřík.

Projekt však čelí kritice občanských aktivistů.

"Původně měla demolice trvat dva měsíce, ale byla hotová za šest týdnů," dodal Petřík.

Nedávný nález azbestu v sutinách byl podle něj marginálií. Šlo prý jen o pár metrů čtverečních desek pro přichycení poutače. Dům prohlédlo kvůli azbestu už mnohokrát spousta lidí, uvedl Petřík.

Investor rozeslal projektovou dokumentaci plánované stavby dotčeným orgánům a zpět už dostal 90 procent vyjádření, většinou kladných.

"Nyní diskutujeme s architekty města ztvárnění objektu. Čekáme, až s tím budou spokojeni," řekl Petřík. Žádné zásadní rozpory mezi radnicí a investorem prý nepanují.

"Město nastavilo regulační podmínky a my jsme udělali mnoho vstřícných kroků a některé dolaďujeme," dodal.

Proti stavbě 11 tisíc podpisů

Občanská sdružení, která napadla soudně například i demolici, by si podle jejich mluvčího Martina Marka přála, aby po "kulturáku" zůstala plocha volná pro zeleň, tedy aby se v lokalitě změnil územní plán.

Investor plánuje stavbu moderního obchodního centra.
Investor plánuje stavbu moderního obchodního centra. | Foto: www.amadeus-real.cz

Proti stavbě obřího domu nasbírali aktivisté zhruba 11.000 podpisů, chtějí být účastníky územního řízení a snaží se prosadit vyhlášení místního referenda, které má stavbě zabránit.

Potřebných 13.500 podpisů chtějí mít do září, aby se referendum konalo společně s krajskými volbami.

"Několikrát už jsem jim nabízel, ať se sejdou a řeknou nám, co konkrétně jim vadí. Dnes to vypadá, že nechtějí vůbec diskutovat, ale jenom to zmařit," uvedl Petřík.

Náhrada za zmařenou investici

Pokud by aktivisté s referendem u zastupitelů uspěli, mohl by investor uplatňovat u města náhradu za zmařenou investici.

"Vycházeli jsme z platné územně plánovací dokumentace. Pokud by ji město změnilo, tak vzniká odpovědnost za porušení pravidel hry," řekl Petřík.

Amádeus se v rozeslané dokumentaci zavázal, že nejvíce 45 procent prostoru v Corsu Americká budou tvořit obchodní plochy, zbytek byty, kulturní a relaxační prostory, kanceláře, ale i venkovní amfiteátr na střeše.

Z Americké třídy vznikne bulvár.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 30 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy