Plzeň chce kulturu, ne další obchoďák

Domácí Domácí
15. 6. 2011 8:09
Radnice vyslyšela protesty občanů a zatlačí na investora, aby nabídku služeb rozšířil
Někdejší Dům kultury Inwest...
Někdejší Dům kultury Inwest... | Foto: Stránky DK Inwest

Plzeň - Vedení města Plzně vyjednává se společností Amádeus Plzeň úpravy v konečné variantě podoby multifunkčního centra Aréna. Radnice tak mimo jiné vyslyšela i protestující hlas veřejnosti.
 
Plzeňané sice nikdy nebyli nadšení z komunistické architektury kulturního domu, který nyní vyklízí místo plánovanému obchodnímu centru. Překřtili ho ostatně na "Dům hrůzy u Radbuzy". Nicméně jedním dechem dodávali: je to jeden z mála hudebních sálů v centru Plzně a má dobrou akustiku.

Město: Pouhý obchoďák nechceme

Radnice si dobře uvědomuje, že mezi některými obyvateli převládá odpor ke změně podoby Domu kultury Inwest a k výstavbě nového centra. Chce využít svých možností z pozice účastníka územního řízení, nicméně ty jsou podle mluvčí magistrátu Zdenky Kubalové omezené a radnice dle ní nemůže zasahovat do práv soukromého vlastnictví.

Po investorovi město nicméně požaduje rozšíření o nové funkce, tedy o kulturu, bydlení, sport a volný čas tak, aby objekt naplňoval myšlenku oživení centra města v co nejpestřejší struktuře. V žádném případě nedopustíme výstavbu monofunkčního obchodního centra, zní z radnice rozhodný hlas.

... a plánované Obchodní centrum Aréna.
... a plánované Obchodní centrum Aréna. | Foto: www.amadeus-real.cz

"Podněty oponentů na změnu objektu nelze přehlížet. S investorem intenzivně jednáme a žádáme řadu úprav," tvrdí primátor Martin Baxa. Upřesňuje, že půjde například o posílení rozsahu služeb, ale i sportovních aktivit, kultury nebo volného času. "V objektu nemohou být jen obchody, ale více aktivit s přínosem pro obyvatele města a návštěvníky," vysvětluje Martin Baxa.

S intenzitou dopravy to tak hrozné nebude, uklidňuje radnice

Vedle změny v podobě samotného objektu chce vedení města i opatření v intenzitě dopravy. V tomto případě však nepovažuje radnice názory oponentů za zcela opodstatněné.

"Máme informace o tom, že v celé oblasti nedojde k tak razantnímu nárůstu dopravy, o kterém se uvažovalo v prvních návrzích. Jakýkoliv nárůst bude kompenzován úpravami dopravního napojení. Nesmí dojít ke zhoršení dopravní situace oproti současnému stavu," říká Petr Rund, technický náměstek primátora.

Město bude dle Kubalové i v tomto případě na situaci dohlížet a požadovat po investorovi opatření k minimalizaci dopravy v celé lokalitě.

Vedení města očekává, že investor změny představí v následujících týdnech. Současně primátor zdůrazňuje, že radnice jako samosprávný orgán nemůže a nebude zasahovat do práv soukromého vlastnictví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy