Plzeň - Lidé v Plzni půjdou 11. a 12. ledna 2013, tedy v době prezidentských voleb, ke dvěma volebním komisím. Ve stejné dny totiž budou rozhodovat ještě o stavbě obřího domu poblíž centra Plzně v referendu.
Původně se byla snaha obě akce spojit, podle magistrátu i zákona to však není možné, protože jde o dvě na sobě nezávislé akce.
Voliči tak budou muset 11. a 12. ledna ke dvěma volebním komisím v různých místnostech, které mohou být i každá v jiné budově.
Náklady na referendum odhaduje radnice na zhruba tři miliony korun. Řekl to šéf odboru správních činností magistrátu Roman Matoušek.
Aktivisté, kteří pro referendum nasbírali téměř 20 tisíc podpisů, chtějí obě akce ve stejných místnostech, aby přišlo co nejvíce lidí, což má podle zákona o referendu zajistit i město.
Rozdílný názor na organizaci akcí mají ale ministerstva vnitra a spravedlnosti.
"Ještě si dokážu představit, že by mohlo být vedle sebe hlasování," uvedl Matoušek. Ale sčítání hlasů voleb a referenda musí být podle zákona oddělené, jinak může hrozit opakování voleb.
Společné hlasování je podle Matouška možné a v úvahu přicházejí velké sály, ale nebude to obecné pravidlo. Volební komise by po uzavření místnosti nemohly odejít pryč s urnou, ale komise referenda ano.
"Ale neumím si technicky představit, jak 2000 lidí v komisích řídíme tak, aby někteří zůstávali a jiní odcházeli a zavírali se do jiných místností," řekl Matoušek. Dokáže si ale představit, že by to na několika místech v Plzni šlo.
"Město se vymlouvá"
"Chceme referendum ve stejných místnostech jako volby. Zákon tomu nebrání, ale výslovně to neříká, na což se město vymlouvá. Státní správa a samospráva by se měly domluvit i kvůli úsporám peněz daňových poplatníků. A ne pronajímat další místnosti. Jestli se pak hlasy budou počítat v jiné místnosti, je nám jedno," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Martin Marek.
Pokud by bylo referendum v jiných místnostech nebo dokonce v jiných budovách, chtějí podat aktivisté návrh na předběžné opatření soudu. Zkušenosti například z Černošic říkají, že už referendum v jiné místnosti než volby sníží účast, protože občané ji často nenajdou.
Referendum v jiné budově se podle Matouška může konat nejvíce u pěti okrsků ze 184. Pokud budou místnosti pro volby a referendum rozdílné, musí magistrát zajistit dalších 184 místností.
Podívejte se, co ještě může v Plzni vzniknout
Magistrát se opírá o doporučení ministerstva vnitra, které na svém webu uvádí, že není vhodné používat jednu místnost nebo společnou hlasovací či volební schránku. Podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela se obě akce mohou konat v jedné místnosti.
"Referendum už připravujeme, nyní budu jednat s přípravným výborem," řekl Matoušek. Výbor by měl nejdéle 15 dnů před referendem delegovat komise, minimálně 780 lidí, radnice jednoho člena a zapisovatele. Město paralelně připravuje své komise.
"Poté, co s námi město začne jednat, nabídneme lidem, že tam mohou mít brigádu a budou kontrolovat referendum. Budeme nominovat stovky lidí a usilovat o to, mít v každé komisi alespoň jednoho člověka," vysvětlil Marek.
Podle Matouška panuje mýtus o tom, že referendum se koná společně s volbami, ale přitom se koná současně s volbami, aby mohlo přijít maximum lidí. "Jde o dva instituty, které spolu nemají nic společného," řekl. Soud rozhodl, že referendum bude a kdy; vše ostatní je na obci.