Plzeňský kraj chce zlikvidovat staré ekologické zátěže

ČTK ČTK
28. 1. 2013 15:09
Kraj vypíše tendry na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Dvou významných ekologických zátěží z minulosti by se měl zbavit Plzeňský kraj.

Radní v pondělí schválili vypsání veřejné zakázky na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči na Domažlicku. Obě vybrané lokality by měly být zbavené zátěže do konce roku 2015, řekl radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

V Plzni - Libušíně způsobila znečištění bývalá čistírna a prádelna a v Kolovči bývalé Chodské pletárny. Na obou místech zůstaly chlorované uhlovodíky po praní příze a textilií.

"Jsou to zátěže, které vznikly před několika desítkami let. Byly používány látky, které mohou kontaminovat podloží a zejména spodní vody," uvedl radní.

V Plzni chce kraj objekt dekontaminovat za maximálně 49,5 milionu korun a v Kolovči má sanace přijít na nejvýše 12,5 milionu korun.

Kraj na realizaci získá dotaci z Operačního programu Životní prostředí, který zaplatí až 90 procent nákladů. Zbytek doplatí kraj, i když areály nejsou v jeho vlastnictví. "Už ale nejde dohledat vlastník, který by mohl nést odpovědnost za sanaci," dodal radní.

Areál několik let nefungujícího podniku v Kolovči je uvnitř obce a chemické látky používané na čištění oděvů se objevily v okolních studních. Podobné je to na Libušíně.

Kraj nyní řeší víc než desítku velkých ekologických zátěží za stovky milionů korun, mohou se ale ještě objevit další. Zatím bezprostředně nikoho neohrožují.

Hejtmanství sice nemá k likvidaci ekologických zátěží povinnost, ale chce se na jejich odstranění podílet. Sanace v Plzni a v Kolovči se připravovala delší dobu.

V některých případech se likvidací zabývají noví majitelé nebo spolupracují s hejtmanstvím. Kraj nechal mimo jiné zpracovat řadu studií, rozborů a analýz rizik. Velká ekologická zátěž se například už začala likvidovat v Horní Bříze na Plzeňsku. Připravují se i další projekty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy