Plzeňský kraj chce zlikvidovat staré ekologické zátěže

ČTK ČTK
28. 1. 2013 15:09
Kraj vypíše tendry na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Dvou významných ekologických zátěží z minulosti by se měl zbavit Plzeňský kraj.

Radní v pondělí schválili vypsání veřejné zakázky na sanaci kontaminovaného území v Plzni - Libušíně a v Kolovči na Domažlicku. Obě vybrané lokality by měly být zbavené zátěže do konce roku 2015, řekl radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

V Plzni - Libušíně způsobila znečištění bývalá čistírna a prádelna a v Kolovči bývalé Chodské pletárny. Na obou místech zůstaly chlorované uhlovodíky po praní příze a textilií.

"Jsou to zátěže, které vznikly před několika desítkami let. Byly používány látky, které mohou kontaminovat podloží a zejména spodní vody," uvedl radní.

V Plzni chce kraj objekt dekontaminovat za maximálně 49,5 milionu korun a v Kolovči má sanace přijít na nejvýše 12,5 milionu korun.

Kraj na realizaci získá dotaci z Operačního programu Životní prostředí, který zaplatí až 90 procent nákladů. Zbytek doplatí kraj, i když areály nejsou v jeho vlastnictví. "Už ale nejde dohledat vlastník, který by mohl nést odpovědnost za sanaci," dodal radní.

Areál několik let nefungujícího podniku v Kolovči je uvnitř obce a chemické látky používané na čištění oděvů se objevily v okolních studních. Podobné je to na Libušíně.

Kraj nyní řeší víc než desítku velkých ekologických zátěží za stovky milionů korun, mohou se ale ještě objevit další. Zatím bezprostředně nikoho neohrožují.

Hejtmanství sice nemá k likvidaci ekologických zátěží povinnost, ale chce se na jejich odstranění podílet. Sanace v Plzni a v Kolovči se připravovala delší dobu.

V některých případech se likvidací zabývají noví majitelé nebo spolupracují s hejtmanstvím. Kraj nechal mimo jiné zpracovat řadu studií, rozborů a analýz rizik. Velká ekologická zátěž se například už začala likvidovat v Horní Bříze na Plzeňsku. Připravují se i další projekty.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy