Plzeň schválila stavbu spalovny za dvě miliardy korun

ČTK ČTK
24. 1. 2013 20:17
Zastupitelé schválili novou rozvojovou strategii městské firmy Plzeňská teplárenská
Plzeň. Ilustrační foto.
Plzeň. Ilustrační foto. | Foto: CzechTourism

Plzeň - Zastupitelé Plzně ve čtvrtek jednoznačně schválili budoucí strategii rozvoje městské firmy Plzeňská teplárenská (PT) včetně diskutované výstavby spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně za zhruba dvě miliardy korun.

Pro výstavbu spalovny hlasovalo 41 zastupitelů, nikdo nebyl proti, dva se hlasování zdrželi.

V pátek by se měla sejít rada města v pozici valné hromady teplárny a následně bude vyhlášen vítěz výběrového řízení na stavbu, která by měla začít ještě v dubnu.

Spalovna by měla být hotová do konce roku 2015. Stavbu spalovny obyvatelé Chotíkova schválili v referendu, proti jsou aktivisté.

Většinu nákladů by měly podle ředitele teplárny Tomáše Drápely pokrýt úvěry, až 500 milionů korun by ale mohla činit dotace z EU.

Plzeňský kraj, Plzeň i Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje spalovnu podporují. Na její přípravě teplárna pracuje už zhruba deset let a vynaložila na ni 150 milionů korun. Spalovna má patřit mezi nejmodernější v Evropě. S velkou rezervou bude splňovat všechny ekologické předpisy ČR i EU.

Bárta: Je to pokus o privatizaci

Na zastupitelstvu vystoupil poslanec Vít Bárta, který dlouhodobě kritizuje šéfa představenstva teplárny Romana Jurečka (ODS) a označuje jej za plzeňského "kmotra".

Podle Bárty může být stavba spalovny v kombinaci s megalomanskými projekty města a s předpokládaným vysokým úvěrem na výstavbu pokusem o plíživou privatizaci teplárny - městského rodinného stříbra.

Naznačil také, že stavba může zdražit teplo pro občany a že město může přijít o 150 milionů korun, které má z dividend teplárny.

Zástupce aktivistů na zastupitele apeloval, aby spalovnu nepodpořili. Tvrdil, že údaje uvedené v posudku vlivu stavby na životní prostředí (EIA) jsou lživé, vymyšlené placenými odborníky a provedené tak, aby se zalíbily zadavateli.

"Podali jsme žaloby proti územním rozhodnutím. Budeme se dál bránit v případě vašeho souhlasu se spalovnou. My to nemůžeme vzdát, jde o náš život," řekl zástupce odpůrců stavby spalovny z Chotíkova.

Představenstvo teplárny navrhlo ze šesti možných variant zastupitelům spalovnu postavit, což by výrazně eliminovalo závislost plzeňského zdroje tepla na uhlí.

"V roce 2016 bychom se tak dostali ze současné potřeby 500.000 tun uhlí ročně až na 300.000 tun. Vzhledem k tomu, že nebudou prolomeny těžební limity, tak nás uhlí opouští, navíc bude stále více zatíženo emisními povolenkami. Chceme mít zdroj co nejméně závislý na uhlí a proto kromě odpadu hledáme další alternativní paliva," řekl v pondělí Drápela.

Podle něj bude teplárna do deseti až 15 let investovat až 4,5 miliardy korun. Kromě spalovny, třídíren odpadu a horkovodu z Chotíkova na sídliště Lochotín půjde o investice na snížení emisí v teplárně za 1,5 miliardy korun a do plynového zdroje.

Zdrojem financí bude růst cen skládkování

Klíčovou pro ekonomiku spalovny nebude dotace EU, ale růst cen za skládkování odpadu.

Ministerstvo životního prostředí připravilo návrh, podle něhož by měla cena za skládkování být výrazně vyšší než cena spalování. Obce by tak měly mít zájem dodávat odpad spalovně. V tomto případě by spalovna posílila zisk teplárny, který loni činil 460 milionů korun před zdaněním.

Projekt spalovny komunálního odpadu už má pravomocné územní rozhodnutí, které napadla žalobou brněnská Arnika. Povolení ke stavbě má mít do dubna. Životnost spalovny má být až 60 let, její prostá návratnost bez dotace EU 15 let.

Zastupitelstvo schválilo rovněž prodej společnosti Plzeňské komunální služby (PKS) teplárně. PKS pro Plzeň zajišťuje většinu povinností, které město má v odpadovém hospodářství.

Prodejem firmy teplárně se zajistí palivo pro spalovnu, a to výhradně směsný komunální odpad a další odpad, u kterého nebude možné zajistit materiálové využití.

 

Právě se děje

Další zprávy