Plzeň - V Plzni musí zmodernizovat 17 let starou úpravnu vody za 1,2 miliardy korun. Jinak by jejich voda nemohla být označována za „kojeneckou".
Městské zařízení má od října mírnější limit na pesticidy. Hygienici chtějí, aby zařízení umělo do tří let filtrovat i zbytky léků a mangan.
Podle primátora Martina Baxy (ODS) by bez zásadní rekonstrukce hrozil do tří let kolaps úpravny a zařízení by nešlo dále provozovat.
"Nedošlo k zásadní změně kvality pitné vody, ale musíme připustit, že do surové vody z řeky se dostává kde co, například pesticidy, zbytky léčiv, antikoncepce a mangan," řekl Jan Kretek z Vodárny Plzeň, která má od města pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu.
Zbytky léčiv však zatím nejsou ani v EU podchycené normou. Monitorování Zdravotním ústavem zjistilo v pitné vodě v Plzni pouze minimální hodnoty.
"Úpravnu je potřeba modernizovat kvůli herbicidům proti škůdcům rostlin, které ve vodě objektivně jsou. K překročení normy může krátkodobě dojít v období splachů z polí. Spolupracujeme s rostlinolékařskou správou, která má podklady o dávkách pesticidů," řekl Kretek. Právě na ně dostala úpravna od září 2014 výjimku. Město muselo předložit dokumentaci a územní rozhodnutí na obnovu úpravny, čímž prokázalo, že problém řeší.
"Nedostali bychom výjimku, kdyby voda měla zdravotní rizika. Nezávislý posudek řekl, že tyto koncentrace neohrožují lidské zdraví," dodal Kretek. Město chce vyřešit i výskyt manganu ve vodě. Ten sice není zdravotně významný, ale může například dělat skvrny na prádle.
Dlouhodobě sledované ukazatele, železo, hliník, zákaly a podíl veškerých organických látek, udržuje firma v pitné vodě na stejných nebo lepších hodnotách.
Prohlédněte si, jak čistí vodu v Praze:
Opravy se možná dočká i starší část úpravny
"Od doby startu nové úpravny, jejíž stroje běží nonstop od roku 1994 až 1996, nastavil podnik lépe technologické procesy a zlepšil úpravu. Kvalita vody určitě není horší, ale bohužel se objevily cizorodé látky, které se dříve nebraly v potaz," dodal.
Příští rok se rozhodně, zda Evropská unie zaplatí 72 procent nákladů na modernizaci. Filtry budou stát zhruba 200 milionů Kč. Kvůli tříleté stavbě se ale budou muset například zastřešovat haly filtrace.
"Využijí se současné budovy bez přístaveb, protože úpravna byla navržená na výrobu 1,5 metrů krychlových za sekundu, ale při současné spotřebě jedeme na třetinu," uvedl Kretek. Zatím není rozhodnuto, zda se bude opravovat také starší část úpravny, která má za sebou přes 40 let provozu. "Je otázkou strategického posouzení, zda se celá výroba soustředí do jednoho objektu, na němž bude záviset dodávka vody pro 200 tisíc lidí," uvedl Kretek.