Na pokračování akce Čistá Berounka jde 554 milionů

ČTK ČTK
6. 12. 2011 22:16
V rámci projektu by měly vzniknout nové čistírny odpadních vod nebo kanalizace
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Na Plzeňsku se v úterý spustila další část projektu Čistá Berounka. Celková výše investic do vodohospodářských staveb v této části dosáhne 554 milionů korun, z toho 410 milionů poskytne Evropská unie.

Jen v Plzni chtějí postavit tři stavby. Ve Zruči-Senci chtějí vybudovat novou kanalizaci a v Přešticích je naplánovaná dostavba a rekonstrukce kanalizace a intenzifikace čistírny odpadních vod (ČOV).

V úterý projekt představil Václav Koubík z útvaru koordinace evropských projektů města Plzně. Stavební práce by měly být hotovy v roce 2013 a zkušební provozy skončí do července 2014.

"Dnes zahájená stavba kanalizace v Radobyčicích umožní připojení 375 současných obyvatel," dodal Koubík. Část obyvatel okrajové městské části už kanalizaci má. Stavba přijde na téměř 27 milionů korun bez DPH.

Ještě do konce roku 2011 začnou práce na dostavbě kanalizace v Přešticích, dále ve třech ulicích ve Zruči-Senci za devět milionů korun i dvě stavby v Plzni. Jen v Přešticích se náklady vyšplhají na více než 27 milionů korun bez daně.

Vznikne nová nádrž i kanalizační sběrač

U staré plzeňské čističky odpadních vod vznikne nová zádržná nádrž o objemu 10 tisíc metrů krychlových za 107 milionů korun bez daně. Nádrž by měla zachytit největší nečistoty při přívalových deštích. Čistější voda z ní poteče rovnou do řeky.

"Stejně velká nádrž už tam jedna je, ale Povodí Vltavy trvalo na druhé. Začátek stavby zatím není přesně dán, protože se tam musí provést ještě demoliční práce, jelikož čistírna na pravém břehu řeky už je od povodní nefunkční," uvedl Koubík.

Do projektu je zahrnut i úslavský kanalizační sběrač, který přijde na 193 milionů korun. Roura o průměru jeden metr povede podél Úslavy z Letné až do centra městské části Božkov. Vedle benzinové pumpy na Letné by pak měla vzniknout čerpací stanice. Jde o první etapu, na niž by měla navázat část do Koterova. V další fázi by sběrač mohl vést až za obchodní centrum Olympia.

Projekt Čistá Berounka II. se začal připravovat v roce 2004. V březnu následujícího roku vznikl Dobrovolný svazek Povodí Berounky, kde bylo původně 25 obcí. Projekt byl původně schválen už v roce 2006. Ve Fondu soudržnosti EU ale nakonec nezbyly peníze a města tak musela znovu podat žádosti do operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Kvůli postupnému zpřísňování dotačních pravidel některá města jako například Chlumčany, Mrákov nebo Koloveč z projektu vystoupila.

Celý projekt vyjde zhruba na dvě miliardy korun

Celý projekt je rozdělen do čtyř částí. Po v úterý zahájené etapě B to jsou už budované etapy D (Domažlice) a C (Blovice a Rokycany). Ve svazku jsou dále Dýšina, Šťáhlavy, Břasy a Plánice, které řeší dotace z jiných titulů, například programů ministerstva zemědělství.

Dokončená už je kanalizace ve Šťáhlavech, čistírna v Břasích, Dýšina znovu žádá o peníze na ČOV a Plánice na ČOV a část kanalizace.

Projektem A je intenzifikace plzeňské ČOV, která se buduje už zhruba rok. Stavba za 456 milionů korun by měla být hotová na jaře příštího roku a pak zahájí zhruba 14měsíční zkušební provoz. Všechny čtyři etapy Čisté Berounky II. přijdou zhruba na dvě miliardy korun, z toho asi 1,5 miliardy dá EU.

Všech šest dnes zahájených staveb vybuduje sdružení Eurovia, Hochtief a Steicher. Žádost o dotace schválil řídící výbor při ministerstvu životního prostředí už v září 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy