Pirát dal na internet tisíce filmů, jde k soudu

ČTK ČTK
6. 4. 2013 9:51
Podle filmových distributorů jde o největší případ odhaleného pirátství v Česku
Foto: Policie ČR

Tachov - Policie na Tachovsku obvinila třiadvacetiletého muže z porušování autorských práv. Je podezřelý, že tři roky neoprávněně zpřístupňoval kopie hudebních a filmových titulů.

Škodu, kterou tak způsobil, vyčíslili zástupci držitelů autorských práv na více než 25 milionů korun. Podle filmových distributorů je to dosud nejrozsáhlejší případ odhaleného pirátství v Česku v množství zpřístupněných titulů i ve způsobené škodě.

Muže policie obvinila, hrozí mu tři až osm let vězení, sdělila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Na rozsáhlé porušování autorských práv upozornili filmoví distributoři, policie na případu pracovala od loňského října. 

"Mladík na sebe upozornil i tím, že některé filmy nabízel ke stažení před videopremiérou, v případě jednoho filmového titulu to bylo dokonce 122 dní," uvedla mluvčí.

Muž je podezřelý, že na několika internetových serverech neoprávněně zpřístupňoval kopie audiovizuálních děl bez svolení nositelů autorských práv. 

Tisíce filmů

"Během tří let umožnil neoprávněné stažení více než 4000 chráněných děl, a to 75 hudebních a 4352 filmových titulů. Jejich neoprávněným stahováním bylo poškozeno celkem 18 různých společností, zejména zahraničních, které vlastní autorská práva k jednotlivým titulům," vyčíslila mluvčí.

Na internetu muž údajně kopie zpřístupnil k volnému stažení i ke stažení za poplatek. Od provozovatelů serverů pak obdržel odměnu necelých 62 000 korun, uvedla policie. Jen vyčíslení způsobené škody trvalo dva měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy