Železná Ruda - Nově založené občanské sdružení Otevřená Šumava se sídlem v Železné Rudě chce zamezit tomu, aby se Šumava v nejbližších letech stala liduprázdnou a nehostinnou divočinou.
Požaduje přístup do uzavřených oblastí, zejména do turisticky atraktivních míst, a obnovení původních stezek a objektů spojených s turistikou. Mělo by jít o ekologicky únosné, například časově regulované turistické trasy, řekl mluvčí iniciativy Radovan Holub.
Dále bude usilovat o propojení národních parků Šumava a Bavorský les a CHKO Šumava s Přírodním parkem Bavorský les. Činnost chce koordinovat se šumavskými a bavorskými obcemi, kraji, ministerstvem životního prostředí a se správou Národního parku Šumava (NPŠ) a CHKO Šumava.
"Prioritou je napomoci dlouholetému snažení obcí o otevření historického hraničního přechodu Modrý sloup - Luzný," řekl Holub. Přechod byl letos znovu uzavřen a není jasné, zda bude otevřen.
Proč Češi nemohou tam, co Bavoři?
Dále chce otevřít turistům a milovníkům Šumavy historické přechody Roklanská chata - Velký Roklan, Plesná - Lackenberg, Bílá Strž - Svaroh, Svárožná - Scheiben a další. Do všech mají turisté z bavorské strany volný přístup, ale z české nikoliv.
Dalším úkolem sdružení je právní expertiza takzvaných zakázaných zón šumavského parku, zejména zvláště chráněných částí přírody a území s omezeným vstupem. Do nich platí na Šumavě zákazy vstupu, ale pouze první zóny jsou právně nezpochybnitelné, dodal Holub.
Otevřená Šumava chce srovnat turistické možnosti české Šumavy s německou a rakouskou částí, protože v ČR zůstávají rozsáhlá území uzavřena. Češi mají například velmi omezené možnosti, jak se dostat na hraniční chodník, který je z bavorské strany dobře přístupný.
Divoké srdce Evropy
Sdružení požaduje zveřejnit, jak pokročily zatím údajně utajované plány správy obou parků na vytvoření nepřístupné divočiny a na uzavření 40 kilometrů turistických cest v centrální Šumavě, v místě takzvaného Divokého srdce Evropy.
Bude dále podporovat ekologicky únosné splouvání horní Vltavy a protestovat proti vypouštění některých cyklotras z nového návštěvního řádu NPŠ.
Předsedou sdružení je autor knih o Šumavě a bojovník za otevření přechodu Modrý sloup Emil Kintzl. Místopředsedou učitel a zakladatel lyžařského spolku v Klatovech a znalec Šumavy Milan Hampl.