Národní parky se víc otevřou turistům, rozhodla vláda

ČTK ČTK
13. 5. 2015 16:35
Podle ministra novela revolučním způsobem otevírá dosud uzavřené takzvané první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Ta byla nepřístupná s výjimkou značených cest.
První zóna národního parku.
První zóna národního parku. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Vláda jednomyslně schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který předložil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Norma zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky - v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě.

Nejcennější příroda by se měla podle ministerstva více otevřít turistům.

Novela by sice mohla ukončit spory o budoucnost šumavského národního parku mezi místními obcemi, ministerstvem i ekologickými aktivisty, už nyní ale svaz šumavských obcí a ekologové požadují změny.

Kraje chtějí samostatné zákony

Některé obce a kraje daly najevo, že se jim návrh nelíbí. Rozpory z připomínkového řízení stále trvají u dvou krajů - Plzeňského a Jihočeského.

Chtějí pro parky samostatné zákony, zejména kvůli Šumavě, nebo zachování současného režimu.

Podle Brabce novela revolučním způsobem otevírá dosud uzavřené takzvané první zóny, v nichž se chrání nejcennější příroda. Ta byla nepřístupná s výjimkou značených cest.

Nová klidová území budou podle Brabce ve většině případů menší než stávající první zóny.

Omezení jen na část roku

Omezení vstupu se bude vztahovat jen na určitou část roku, například když na jaře budou hnízdit a vyvádět mláďata některé druhy ptáků.

"Zbytek stávajících území prvních zón by měl být přístupný šetrnému turismu i mimo značené stezky," řekl ministr.

Podle novely mají vzniknout místo tří zón ochrany přírody čtyři. Měnit se budou nejdříve po 15 letech, což je zásadní novinka.

Zjednoduší se také podle ministra různá omezení a návštěvní řády, takže turisté budou vědět pro všechny národní parky, které zákazy a omezení existují.

Jde například o zrušení nesmyslného zákazu rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezd i mimo silnice.

Sobotka: koalice se shodla

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se koalice na návrhu shodla, pokládá zákon za systémové řešení.

Brabec očekává ve Sněmovně diskuse napříč politickými stranami. Je připraven na vyjednávání v poslaneckých klubech a ve výborech.

"Věřím, že po 20 letech dospějeme k nějakému návrhu, který bude konsenzuální pro všechny," řekl Brabec.

Svaz obcí Národní park Šumava se ale obává, že se novelou sníží postavení a vliv obcí, které se nacházejí na území národních parků.

Hnutí Duha novelu vítá

Brabec ve středu ujistil, že bude role obcí naopak posílena. "V klíčových rozhodnutích, které obce zajímají, tedy rozdělení do zón včetně bezzásahovosti a stanovení klidových území, tam obce budou hrát neopominutelnou úlohu a nikdo je nemůže přeskočit," tvrdí.

Ekologové z Hnutí Duha sice novelu vítají, norma podle nich jasně říká, že posláním národních parků je zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů na převažující rozloze území.

Zároveň poukazují na problematická ustanovení v ochraně lesů a divočiny. MŽP předpokládá, že se debaty o zákoně povedou v Parlamentu, kam se norma dostane zřejmě před prázdninami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy