Na Šumavě je šance otevřít přechod Modrý sloup

ČTK ČTK
8. 3. 2012 14:21
Dosud snahy narážely na obavy, že turistický ruch zde poškodí populaci tetřeva hlušce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pavel Baroch

Modrava (Klatovsko) - Šumava je po letech asi nejblíže k možnému otevření historického pěšího přechodu do Německa Modrý sloup, a to Luzenským údolím.

Dosud snahy o zpřístupnění přechodu narážely zejména v Česku na stanovisko správců národního parku, že turistický ruch by zde škodil populaci tetřeva hlušce.

Nyní se na otevření tří přechodů předběžně domluvily správy národních parků obou zemí.

Mají k dispozici výsledky nového rozsáhlého monitorování tetřevů, které dávají naději na otevření přechodu, řekl ředitel správy parku Jan Stráský. Rozhodnutí bude na státní správě.

O zprůchodnění Modrého sloupu směrem na Luzný usilují mimo jiné obce na české i německé straně hranic už 20 let. Z německé strany se k přechodu může.

Iniciativa na otevření Modrého sloupu a dalších přechodových míst vzešla z německé strany. Otevřít by se měly snad ještě letos tři nové přechody.

"Na základě monitoringu tetřeva by tyto hraniční přechody neměly mít významně negativní vliv na předmět ochrany přírody, tedy na tetřeva, a mohly by vzniknout," míní náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek.

Upozornil ale na to, že se musí uskutečnit správní řízení. V Bavorsku by neměly být větší problémy, český výsledek nechce předjímat. "Máme nová exaktní a relevantní data, na základě kterých lze rozhodovat," řekl.

Po mnohaletém dohadování se v letech 2009 a 2010 Modrý sloup v létě otevřel. Podle tehdejšího odůvodnění ochránců přírody se mohlo kvůli tetřevům chodit úbočím Špičníku, nikoliv po několik set metrů vzdálené tradiční cestě Luzenským údolím.

Z české strany prošlo ročně pár tisíc lidí. Nejnovější monitorování ale podle Mánka i Stráského ukazuje, že pro tetřevy bylo nejhorší řešení právě vedení trasy po hraně Špičníku, zatímco po široké cestě Luzenským údolím to možné je.

Na Šumavě žije podle výzkumů 250 až 300 tetřevů, Luzenské údolí patří k jádrovým oblastem jejich výskytu.

"Za 20 let jsme na pomezí, kdy se obě správy národních parků na základě požadavku bavorské strany dohodly, že takto by to mohlo být. Nikdy ta naděje nebyla tak blízko, jako je v současné době," řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Obává se ale tlaku, který vyvinou odpůrci otevření přechodu na české straně.

Argumenty odpůrců, že přechodem budou proudit davy turistů, jsou podle něj liché. Na Modrý sloup se vydají jen skalní turisté. Než se k němu dostanou, musejí ujít z Modravy přes Březník kolem deseti kilometrů.

Stráský věří, že cesta na Modrý sloup by mohla být povolena ještě letos. S ohledem na nároky tetřeva by nikdy přechod nebyl otevřen celoročně, ale jen od poloviny července do poloviny listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy